Do Česka se vrací dva obrazy Oskara Federera

Obraz Oskara Kokoschky Istanbul I, foto: ČTK

Do Česka se vrací část sbírky předválečného ředitele Vítkovických železáren Oskara Federera. Obrazy se dražily v Londýně v aukční síni Sotheby's a a dva z nich koupila hutnická společnost Vítkovice Holding.

Obraz Oskara Kokoschky Istanbul I,  foto: ČTK
Průmyslník Oskar Federer byl od roku 1932 ředitelem Vítkovických železáren a také uznávaným sběratelem obrazů. Z Československa uprchl před nacisty a odvezl si deset nejcennějších obrazů. Ostatní zabavili nacisté. Po šesti letech jednání u českých soudů získali v roce 2007 Federerovi dědicové v Kanadě 21 obrazů, které byly do té doby - až na jeden - v ostravské galerii.

Do Česka se nyní dva obrazy z Federerovy sbírky vrací. Vítkovický holding za plátna zaplatil více než 81.000 liber (2,6 milionu korun). Které to jsou, na to se ptáme mluvčí společnosti Evy Kijonkové.

"Je to akvarel Hermanna Maxe Pechsteina Červené domy a menší olej Lessera Uryho. Jsou to dva cenné obrazy ze sbírky někdejšího generálního ředitele Vítkovic Oskara Federera, takže historicky do Vítkovic patří a přicestují zpět někdy koncem tohoto měsíce."

Kde budou obrazy vystaveny nyní a kde do budoucna?

"Pokud se podaří dohodnout vše potřebné s Galerií výtvarného umění v Ostravě, tak by obrazy mohly být na konci února vystaveny v Galerii, kde právě probíhá významná výstava českých umělců z přelomu 20. století pod názvem Sváry zření. Tam by obrazy byly pěknou tečkou za celou výstavou. Následně by pak měly být umístěny v Rothschildova zámečku, což je součást majetku společnosti Vítkovice a historické sídlo někdejších ředitelů Vítkovic, tedy i Oskara Federera."

V aukční síni Sotheby's se dražilo pět děl z Federerovy sbírky. Magnetem dražby byl obraz Oskara Kokoschky Istanbul I. V tomto případě společnost Vítkovice neuspěla.

"Vyvolávací cena byla poměrně vysoká, takže bylo zřejmé, že společnost do nákupu tohoto obrazu nemůže vstoupit. Bylo by samozřejmě hezké, kdyby se podařilo koupit některá ještě větší díla, ale přece jenom jsme limitováni rozumnými finančními možnostmi, takže bychom do nákupů, kde se vyvolávací ceny pohybují řádově v desítkách milionů korun, asi nešli."

Kokoschkův obraz nakonec vydražil neznámý kupec po telefonu za 47,5 milionu korun.

V Česku bylo za první republiky několik významných sběratelů umění. Existují i dnes, ale svá jména většinou neprozrazují. Ojedinělým souborem umění je například sbírka Jana a Medy Mládkových, která zahrnuje téměř 1200 děl českých umělců 20. století. Originální osobností mezi současnými sběrateli umění je právník Richard Adam, který v roce 2006 otevřel galerii v rekonstruované brněnské továrně Vaňkovka. Prezentace privátních sbírek je ale v Česku zatím jen výjimečná a velcí sběratelé svá jména většinou neprozrazují.