Do Jeseníků za sportem

La descente en tricycle

V následujících minutách se vydáme do Jeseníků. Většinou vyrážíme za turistickými zajímavostmi. Dnes ale budeme sportovat - skákat z můstku, šplhat v lanoví, i jezdit na minikáře.

Moravské Jeseníky nabízí spoustu možností pro trávení aktivní dovolené. Například ve městě Štíty najdete jedinečné zařízení s názvem Acrobat park. Jedním ze zakladatelů a vlastníků stejnojmenné společnosti je Aleš Valenta. Určitě už správně tušíte o co se bude jednat, neboť Aleš Valenta je olympijský vítěz v akrobatickém lyžování. Celý areál, který se těší velkému zájmu návštěvníků, stojí v místě bývalého koupaliště. Je tu pět můstků a jak uvedl správce areálu Ladislav Maixer, závodníci končí své skoky nikoliv na sněhu, ale v bazénu.

"Bazén má hloubku 3,5 metru. Ta hloubka je dimenzovaná na skoky, aby se závodník neodrážel ode dna a navíc je do bazénu zavedený vzduch, který čechrá vodu, aby závodník, když skáče, dopadal do měkčího. Jen tak pro zajímavost, z toho středního můstku, když se bude skákat, tak výška závodníka je 12 až 15 metrů nad hladinou."

Měli jsme štěstí, na můstku trénoval právě olympionik Aleš Valenta. Závodníci se při tréninku pořádně zapotí, protože na můstek vede 154 schodů a tuto trasu absolvují za den zhruba třicetkrát. Trénovat sem jezdí kompletní česká základna, protože je to v současné době jediný můstek v republice.

"Všichni jezdí sem. To jest zhruba 150 lidí z České republiky, jezdí sem Slovensko a pak celý svět. Každý, kdo v tomto sportu chce něco znamenat, musí přijet sem. To je jediný můstek na světě, kde lze trénovat čtverné skoky."

Acrobat park se chystá příští rok vybudovat i zimní můstky. Navíc je tu horolezecká stěna a pořádá se řada závodů. K vidění je tu mimo jiné i tzv. New style, což je vlastně jakýsi mix akrobatického lyžování a snowboardingu.

Své akrobatické umění však nemusíte zkoušet zrovna na lyžích. Pro širokou veřejnost je v nedalekém Krnově vybudováno Lanové centrum - areál, který nemá v Česku obdoby. Lanové centrum je vytvořeno v korunách stromů. Jako Tarzan si tak můžete připadat, když ve výšce osmi metrů nad zemí překonáváte cestu vystavěnou z lan, trámků a dřevěných kůlů. Jak dodává Petr Motlíček, areál je určen pro jednotlivce i skupiny, o které se starají zkušení instruktoři.

"Tady chodí hlavně děti. Dole jsou to hrdinové a nahoře se bohužel rozbrečí a máme je problém vůbec dostat dolů. Dole si lidi věří. Tady máte třeba kladinu, na které skáčou, dělají piruety a když to mají přejít tam nahoře, tak se drží sloupu a nedokáží se hnout. Na každého ta výška působí jinak."

I když vypadalo vše bezpečně, do výšky 8 metrů jsem se neodvážila. Jako většina začátečníků jsem zamířila do areálu s názvem "nízké lanové aktivity", kde jsem si vše zkusila asi metr nad zemí. Poté, co jsem zůstala viset v lanoví, jsem byla ráda, že jsem tak nízko. Naprosto mě však uchvátila projížďka horskou minikárou. Tento zajímavý sport můžete objevit v Ramzové, asi 10 kilometrů od města Jeseník. Případné zájemce o projížďku zaveze na kopec lanovka. Nahoře minikáru odpojíte, zavřete oči, nebo raději ne, a pustíte se dolů s kopce. Poté, co jsem jízdu zdárně přežila, jsem se provozovatele Leoše Haltmana zeptala, zda jízdu s tímto tříkolovým vozítkem, které se řídí nohama zvládnou i děti.

"Je to asi tak od 125 centrimetrů výšky dítěte, aby dosáhly dobře nohama na řízení."

Jak vypadá ta dráha?

"Je tam 9 zatáček a celkově je dlouhá 855 metrů a délka výtahu nahoru 380 metrů."

Jaké největší rychlosti se tady dá dosáhnout, za jak dlouho to někdo projel?

"Pořádáme každou poslední prázdninovou sobotu otevřený závod v několika kategoriích a máme tam nejlepší naměřený čas asi 1:18, což vychází na rychlostní průměr necelých 40 kilometrů v hodině. Samozřejmě, dalo by se na tom vozítku jet i rychleji, ale nedaly by se zvládnout zatáčky, takže se musí přibržďovat."

Pokud snad dáváte při trávení aktivní dovolené přednost agroturistice - pak není nic snažšího. V Jeseníkách je několik farem, například Hamříkova stáj v Dolní Moravici, která patří k průkopníkům této formy dovolené. Nabízí jezdecké kursy, projížďky po okolí či rybolov. K zajímavostem tohoto místa bezesporu patří i historický důlní komplex na dobývání stříbra, který je hluboký až sto metrů.

A pokud vás ze všech druhů sportu nejvíce láká turistika, pak se můžete vydat do přírodní rezervace Rejvíz. Na rozloze více než 300 hektarů se zde nachází unikátní rašeliniště. Díky přírodním podmínkám tu sídlí i zástupce arktické fauny šídlo rašelinné. Nejatraktivnější část - cesta k Velkému mechovému jezdírku je veřejnoti zpřístupněna po vyznačených chodníčcích. Naše průvodkyně Ljuba Kieralová varovala před výpravou do rašeliniště na vlastní pěst.

"Samozřejmě, že se dá uvíznout v rašeliništi, takže je to lepší ani nezkoušet."

Podařilo se to někomu?

Samozřejmě, že jsou tady pověsti staré několik desítek let o tom, jak nenasytný člověk se potápěl do mechového jezírka. Vytahoval ze zatopeného města zlaté růže a když šel pro tu poslední, tak už tam samozřejmě zůstal."

My jsme šli raději po chodníčku a vychutnali si zvláštní melancholii tohoto místa i celých Jeseníků, na které podle vyjádření místních představitelů turisté trošku zapomínají, i když, jak vidíte, ukrývá se zde spousta zajímavostí.

10
50.229899400000
17.204507900000
default
50.229899400000
17.204507900000