Do Karlových Varů se o víkendu sjede na 800 evropských aristokratů

Do Karlových Varů se o víkendu sjede na 800 evropských aristokratů

Dědice hraběcích korunek budou o tomto víkendu hostit západočeské lázně Karlovy Vary. Již pošesté se zde pod záštitou Otty von Habsburga koná Evropské setkání aristokracie. V noblesním hotelu Pupp se sejde na 800 hostů, aby si připomněli šarm a etiketu svých slavných předků. Mezi šlechtu vás zavede Zdeňka Kuchyňová.

Ačkoliv bylo šlechtictví a řády v Československu zrušeny už v roce 1918, pro velkou část lidí lesk slavných jmen nevybledl. Právě do Karlových Varů, které byly a jsou ve světě známé, jezdila za léčivými prameny velká část šlechty z celé Evropy. A tak vznikl nápad pozvat sem potomky slavných rodů znovu.

"Na tuto myšlenku přišel hlavní hostitel Oron Michael Kalkert. Toto setkání se před válkou konalo v Karlových Varech pravidelně. A vzhledem k tomu, že má široké příbuzenstvo, tak na první ročník sezval jenom členy vlastní rodiny, což činilo zhruba 250 hostů."

Říká Kalkertův český tajemník Marian Odlevák. První setkání šlechty bylo natolik úspěšné, že na další ročník přijelo 400 hostů a letos organizátoři očekávají už 850. O setkáních informuje i světový tisk, který uvádí, že hosté tu utratí kolem 15 miliónů korun a řadí toto setkání co do velikosti a významu hned za Mezinárodní filmový festival a zahájení lázeňské sezóny. Jaký je vlastně cíl těchto setkání?

"Za prvé, aby se všichni hosté viděli mezi sebou. Vzájemně jsou hodně v příbuzenském vztahu. Druhý důvod, pro hosty nejdůležitější, je, že se chtějí pobavit. A za třetí je tam velice dobrý účel. Peníze, které se získají, jsou věnovány na dětskou vesničku SOS v Dubí a letos nově poprvé půjdou peníze částečně na sociální účely pro děti do Afghánistánu."

Na pravidelná setkání jezdí do míst předků například Gabriela von Habsburg-Lotringen, pravnučka slavné císařovny Sisi, nebo princezna Margarita de Bourbon von Parme, jejíž matka je sestrou holandské královny a otec bratrem krále španělského. A tak bychom mohli pokračovat. Jak uvedl Marián Odlevák, letos se například poprvé účastní i šlechta z Ruska.

"Uvítání probíhá v pátek večer, tradičně v hotelu Imperial. Nově jsme zařadili na sobotní dopoledne dostihy. Nejdůležitější program je ples v Grandhotelu Pupp, ten se koná pravidelně v sobotu, vždy poslední víkend v dubnu. A závěr akce probíhá na Poštovním dvoře to je v neděli dopoledne, kde je party. Této párty předchází od 11 hodin mše v kostele sv. Maří Magdalény v Karlových Varech."

To však nebude ještě konec, neboť hosty čeká večer druhý ples, na kterém mohou předvést svoje garderoby z říše pohádek. Například korunní princ Vladimír Lobkowicz předpokládá, setkání v Karlových Varech zakrátko vystřídá jako hlavní společenskou událost ve střední Evropě slavný Vídeňský ples v opeře.