Do olomoucké knihovny se vrátil vzácný Opatovický misál

Opatovický misál, foto: ČTK

Po téměř třech letech náročných restaurátorských prací se do trezoru Vědecké knihovny v Olomouci vrátil Opatovický misál. Vzácný rukopis z druhé poloviny 14. století zakoupila knihovna v 80. letech minulého století. Už tehdy byl ve velmi špatném stavu. Při jeho restaurování pak byl poprvé použit zcela nový postup.

Misál je liturgická kniha, pomůcka pro sloužení mše v kostele. Tento obsahuje 231 listů. Původně jich bylo víc, ale v minulosti byly některé vyřezány. Misál je pojmenovaný podle benediktinského kláštera v Opatovicích nad Labem, pro který byl pravděpodobně zhotoven. Je významnou památkou českého výtvarného umění poloviny 14. století, kdy bylo české malířství na svém tvůrčím vrcholu. Jak uvedl vedoucí sbírky historických fondů Miloš Korhoň, Opatovický misál byl ve velmi špatném stavu.

Opatovický misál,  foto: ČTK
"Na té knize bylo už na první pohled patrné, že byla uložena někde ve vlhku, takže listy byly zkroucené, pergamen byl hodně zdegradovaný, byl křehký, lámal se, v listech byla prázdná místa. Protože byla úplně rozpadlá i vazba rukopisu, tak vlastně jakékoliv listování znamenalo, že se kniha dál poškozuje. Takže bylo nemožné to jakkoliv studovat."

Rukopis skončil na dlouhou dobu zabalený ve skříni. Dva restaurátoři se do jeho záchrany pustili před třemi lety. A byl to nelehký úkol. Na historickou vazbu byla použita kůže z Velké Británie a chybějící místa v pergamenu byla znovu vyplněna.

"To je nový postup, který pan restaurátor otestoval, vyvinul a v praxi uplatnil. Vzhledem k tomu, v jakém stavu ten pergamen byl, tak se nemohly použít běžné postupy založené na vodě. Sehnal si staré papíry a z nich vyrobil takovou mazlavou papírovou hmotu, kterou pak následně do těch prázdných míst aplikoval. Druhá věc byla, že ty iluminace a barevná vrstva byly docela poškozené. Odlupovalo se z nich zlato i barvy. To se muselo zafixovat. Musela se také znovu udělat vazba. Hlavní je, že se knize vrátilo to, co knihu dělá knihou. Dá se v ní listovat a číst."

Opatovický misál,  foto: ČTK
Kvalitní malířská výzdoba misálu nasvědčuje tomu, že rukopis byl zhotoven v pražské dílně působící na dvoře císaře Karla IV. Z té pocházejí rukopisy určené pro významné osobnosti, například pro arcibiskupa Arnošta z Pardubic.

"Z té dílny se moc podobných rukopisů nedochovalo, takže o to významnější ten rukopis je. Jsou v něm figurální i ornamentální iluminace a především ty figurální patří k vrcholu české středověké knižní malby."

Jak dodal Miloš Korhoň z Vědecké knihovny v Olomouci, historická hodnota misálu je nevyčíslitelná. Restaurátorské práce stály zhruba 800 tisíc korun. Pracovní postupy při restaurování středověkého rukopisu přiblíží výstava. Jinak je vzácný rukopis v trezoru a knihovna ho zpřístupní v digitální podobě.