Dohoda nebude rychlá, rozdíly jsou obrovské, řekl k jednání o rozpočtu EU premiér Babiš

Foto: kool_skatkat, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

Jednání o rozpočtu EU na roky 2021 až 2027 provázejí spory. Každá ze zemí chce zohlednit své požadavky. Proti sobě stojí zejména snahy států západní a severní Evropy a skupiny Přátel koheze z východního a jižního křídla EU.

Foto: kool_skatkat,  Flickr,  CC BY-NC-ND 2.0

Andrej Babiš,  foto: Michaela Danelová,  archiv ČRo
Současný návrh počítá s tím, že proti končícímu sedmiletému období ubude ve fondech kohezní politiky téměř 40 miliard eur (skoro bilion korun). "Pro nás je to hlavně o kohezi, o investicích," prohlásil český premiér Andrej Babiš (ANO).

Skupina států, včetně zemí Visegrádské čtyřky chce, aby v evropských fondech určených na rozvoj zaostalejších regionů zůstal stejný objem peněz.

Druhá skupina, zahrnující například Nizozemsko či Rakousko usiluje o snížení celkového objemu rozpočtu a zachování svých slev z plateb. Odvolává se na to, že výpadek financování způsobený odchodem Británie zacelí z větší části právě peníze z těchto zemí.

Největší škrty by mohly potkat společnou zemědělskou politiku. Návrh počítá se snížením dotací až o pětinu.

Snížení o 180 miliard je pro Česko nepřijatelné

Charles Michel,  foto: archiv Evropského parlamentu,  CC BY 2.0
Výpadek britského příspěvku do rozpočtu chce předseda Evropské rady Charles Michel řešit novými příjmy například z obchodu s emisními povolenkami nebo novou daní z plastů. Podle unijních činitelů hodlá jednotlivé lídry přesvědčovat k ústupkům. Nechal si kvůli tomu v návrhu manévrovací prostor a některé finanční rezervy v řádech miliard eur.

"Já osobně neočekávám, že dojde k nějaké dohodě, protože ty rozdíly jsou obrovské," myslí si český premiér Andrej Babiš.

Návrh víceletého finančního rámce považuje za nevyvážený, podle něj zvýhodňuje bohatší země. Pro Česko není návrh snížení peněz o 180 miliard přijatelný. Politika soudržnosti je významným zdrojem příjmů chudších států EU. Z unijního rozpočtu loni Česko získalo o 69 miliard korun víc, než do něj odvedlo.

Průzkum: Češi neví, jak se peníze z rozpočtu EU rozdělují

Jak však ukázal průzkum agentury STEM, Češi vědí velmi málo o tom, jak se peníze z rozpočtu EU rozdělují. Například jenom čtvrtina populace se domnívá, že Česko z rozpočtu EU dostává více, než kolik do něj odvádí.

"Je skoro neuvěřitelné, že se za 15 let nepodařilo veřejnost informovat o základní věci, tedy že bohatší státy EU dotují rozvoj ČR," uvedl analytik STEM Nikola Hořejš. Kolik peněz ČR od EU dostává, neví a ani se neodváží odhadnout téměř polovina občanů, 13 procent si myslí, že Česko dává víc, než dostává a 18 procent míní, že země dává i dostává stejně.