Dovozci ojetých automobilů a zástupci autoškol blokády odkládají

Jaromír Schling

Pondělní jednání dovozců ojetých automobilů a zástupců autoškol s premiérem Milošem Zemanem zatím odvrátilo hrozbu dalších blokád ministerstva dopravy, kterými zástupci obou sdružení minulý týden pohrozili. Obě organizace také odložily svůj požadavek na odvolání ministra dopravy Jaromíra Schlinga. Bližší informace má Zdeňka Kuchyňová:

Sdružení drobných dovozců aut minulý týden před budovou ministerstva dopravy protestovalo kvůli problémům, jež jim způsobila chybějící vyhláška k novému zákonu o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Tato zákonná norma omezila dovoz ojetých vozů starších pěti let. Pro mnohé členy Sdružení drobných dovozců takové omezení znamená přímou hrozbu pro jejich další podnikání. Od tohoto úterý je po dvou měsících odkladů vyhláška konečně v platnosti, podle předsedy Sdružení dovozců Jana Slawische ovšem problémy přetrvávají:

"Dejme tomu, že ta vyhláška teď existuje, ale my potřebujeme, aby se ten zákon jako takový dal uvést do života. Protože ve většině okresů této republiky se vůbec nepřihlašují auta."

ministr dopravy Schling, který je nedávno zkušebně podstoupil. Právě o jeho odvolání jak dovozci ojetin, tak zástupci autoškol při blokádě ministerstva usilovali. Na pondělním jednání s premiérem však Miloš Zeman svého ministra podržel. S oběma sdruženími se dohodl na vytvoření expertních komisí. Premiér k tomu uvedl:

"Zúčastněné strany vytvoří pracovní komise k oběma typům těchto otázek, to znamená k dovozu ojetých aut i k testům v autoškolách."

Zástupci autoškol jsou však s pondělním jednáním u premiéra Zemana spokojeni mnohem méně nežli dovozci ojetin. Ministr dopravy Jaromír Schling totiž znovu zopakoval, že testy pro absolventy autoškol jsou v pořádku a on na nich nemíní nic měnit. Podle Vladimíra Zajíce z Asociace autoškol se členská základna asociace musí dohodnout na dalším postupu. Nebezpečí blokád hraničních přechodů a ministerstva dopravy tak není ještě zcela zažehnáno.