Důraz na kvalitu potravin

obchod_pecivo3.jpg
0:00
/
0:00

Ministerstvo zemědělství připravuje největší změnu potravinového práva za 15 let. Navržená novelizace dvou zákonů mimo jiné rozšiřuje kontrolní kompetence resortu i na oblast veřejného stravování. Pamatuje také na zvýšení postihů za klamání spotřebitelů při prodeji potravin. Novely zákona o potravinách a zákona o Státní zemědělské a potravinářské inspekci posílá ministerstvo zemědělství v současnosti do připomínkového řízení.

Petr Bendl,  foto: Filip Jandourek / Český rozhlas
Ministerstvo zemědělství chce zlepšit kontrolu nad potravinami. Úřad navíc hodlá pod svůj dohled dostat veřejné stravování, které teď spadá pod hygieniky z ministerstva zdravotnictví. Někdy se ani neví, co přesně pod koho patří. Ministr zemědělství Petr Bendl se už o dohled nad potravinami nechce dělit s ministerstvem zdravotnictví. Sám vysvětlil, co by měla novela změnit:

"To znamená kontrolovat potravinu od jejího vzniku až po její distribuci nebo její prodej, nikoliv po její částečný prodej. Nejde jenom o kvalitu potravin, myšleno lihovin, ale jde také o kvalitu masa, například zvěřiny, kde cítíme jistá rizika, která bychom tímto rádi odstranili. A proto máme připravený zákon o potravinách, který s tímto počítá."

V současnosti na potraviny dohlíží veterináři, zemědělští inspektoři a hygienici, kteří spadají pod resort zdravotnictví. Ten by tak přišel o část pravomocí, což je podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera nepřijatelné:

Leoš Heger,  foto: Filip Jandourek / Český rozhlas
"Tam je potřeba dohlížet nejenom na to, aby vstupní suroviny byly kvalitní, ale aby lidé, kteří s nimi zacházejí, znali, jak s tím mají zacházet, jak předcházet infekcím a musí být také zdravé. A dohlíží i na to, jak jsou stavěné ty provozy, aby se tam nekřížil 'špinavý' provoz s čistými surovinami a podobně. Takže to je velmi odborná zdravotnická činnost."

Podle ministra Bendla ale novela přinese zjednodušení a zpřehlednění systému:

"Není to rušení hygienické služby jako celku, ale přenos a přesun kompetencí v oblasti dozoru v tzv. otevřených provozovnách. Uzavřené provozovny, jako jsou například v nemocnicích, v lázeňských zařízeních, by zůstaly v kompetenci hygienické stanice. Nám se jedná pouze o dozor nad kvalitou potravin."

Ministerstvo zdravotnictví se svých pravomocí ale vzdát nechce:

"Tam je celá řada služeb, které musí zdravotnická služba vykonávat. Lidé ze zemědělské inspekce si představují, že je budou kupovat jako subdodávky, například o Státního zdravotnického ústavu. Takže to je jenom přelévání činností a víceméně zdravotníci tu činnost vykonávat musí. A jde o to, kdo je bude řídit,"řekl ministr Leoš Heger. Novela zákon o potravinách by měla platit od prosince 2014, ale ještě se o ní bude jednat.

Foto: Archiv ČRo 7 - Radia Praha
Podle ministra zemědělství Petra Bendla by novela také měla zajistit spotřebitelům lepší informace o tom, co jedí:

"Od větších písmenek počínaje, protože starší člověk, jak ztrácí zrak, někdy vůbec nemá šanci ani s brýlemi některá písmenka přečíst, přes informace o alergenních látkách a podobně. Pak jsou to sankce, možnost jít nad dosavadní jeden milion korun v okamžiku, kdy se někdo vyhýbal povinnosti nebo nám neumožňoval vstup do areálu, který se týkal podnikání, nikoliv domovní svobody a podobně."

Jindřich Fialka z ministerstva zemědělství upřesnil, co se ve značení potravin změní:

"Povinnost uvádění alergenních látek, třeba tučným nebo podtrženým písmem na obalech výrobků, povinné uvádění výživových údajů - to znamená energetická hodnota, údaje o složení, pochopitelně diskutovaná země původu. Týká se to nejenom spotřebitelů u nás v České republice, ale zajímá to všechny spotřebitele v Evropské unii. Nově, co se zavádí, je třeba minimální velikost písma."

Foto: Archiv ČRo 7 - Radia Praha
Potravinářská komora vítá snahu ministerstva zemědělství o zjednodušení kontrol. Podle prezidenta organizace Miroslava Tomana je lepší, když bude dohled prováděn jednotně:

"Podporujeme snahu ministerstva zemědělství dostat pod jedny kontrolní orgány celý ten řetězec. Neříkal bych, že je to na úkor něčeho, ale prostě se to dostane do jednoho systému a budou to kontrolovat naprosto jasně dané kontrolní orgány. Nebude docházet ke křížení kompetencí."

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka však upozornil na to, že chystaná novela zákona bude mít tvrdý dopad na všechny:

"Ta novela bohužel zase opakuje chyby, které byly i v minulosti, že jde nad rámec nařízení Evropské unie. Obávám se silně, že to zase znepříjemní život podnikatelům. Když vzpomenu na pověstnou koblihovou vyhlášku, nebo na bezdotykové baterie, které byly naprosto zbytečné a zbytečně zatěžovaly podnikatelé nejen administrativně, ale i finančně, tak se obávám, aby nedošlo k podobným věcem."

Novela by měla začít platit současně s nařízením Evropské unie o označování potravin 13. prosince 2014.