Důvěřuj, ale prověřuj!

Národní bezpečnostní úřad
0:00
/
0:00

Lidé, kteří u nás budou chtít mít i nadále přístup ke strategickým informacím Severoatlantické aliance a Evropské unie, budou muset zřejmě získat dodatečné osvědčení. Nebudou jim stačit prověrky, jež se týkají tuzemských utajovaných skutečností. Zpřísnění pravidel po Česku žádá NATO.

Česku hrozí, že může být odstřiženo od strategických informací Severoatlantické aliance a Evropské unie. Bruselu se nelíbí, že v České republice je příliš široký okruh lidí, kteří se bez prověrky Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) mohou seznamovat s těmi nejtajnějšími údaji. Jde především o zákonodárce, ale také představitele vlády, soudce, advokáty a další. Národní bezpečnostní úřad proto připravuje novelu zákona, která okruh těchto lidí výrazně omezí. Podle ředitele úřadu Petra Hostka NATO obvykle toleruje, že prověrku nemusí mít prezident, premiér a šéfové parlamentních komor. Soudí však, že tato výsada by měla zůstat prezidentovi: "Víceméně by u těchto informací měly mít prověrku všechny osoby. V měsíci srpnu má přijít následná, nazvěme to, kontrola na to, jakým způsobem jsme naložili se závěry inspekční zprávy NATO. Doufám, že tu intenzitu jsme už trochu otupili a přesvědčili jsme naše spojence v NATO, že myslíme upřímně to, že utajované informace tady skutečně budou ochraňovány tak, jak je evropským standardem."

"Já bych byl pro, aby se skutečně zúžil pouze na reprezentanty exekutivy, tedy na ministry. Tomu se vůbec nebráním. Jenom chci upozornit, že já jsem byl ve funkci předsedy výboru pro obranu a bezpečnost čtyři roky, a za celou tu dobu mi nebyl, a ani výboru, ani v jednom případě adresován nějaký utajovaný dokument ze Severoatlantické aliance nebo z Evropské unie."

Právní expert sociální demokracie Stanislav Křeček naznačuje, že by chystaná úprava zákona mohla v Poslanecké sněmovně ztroskotat. Některým zákonodárcům by se podle něj totiž tato úprava nemusela zamlouvat: "Prostě lidé, kteří nejsou tak úplně kvalifikováni, prostřednictvím voleb zastávají důležité funkce. To vyplývá z podstaty demokracie, bez ohledu na to, co si o tom NATO myslí. Obávám se, že je to rozpor, který se bude muset řešit."

Pokud Česko nepřistoupí na standardy NATO, mohlo by se stát, že aliance zemi zamezí přístup ke svým utajovaným informacím, varoval již dříve ředitel NBÚ. Úřad uvažuje o tom, že novelu předloží rovnou poslancům, aby začala platit co nejdříve. Vše bude záležet na tom, kdy začne sněmovna fungovat, řekl jeden z právníků NBÚ. Vláda podle něj podobnou předlohu již jednou poslancům poslala, zákonodárci ji však odmítli.