Dvěma zadržovaným Čechům hrozí na Kubě pět a deset let vězení

Kubánské úřady sdělily zadrženým českým občanům Ivanu Pilipovi a Janu Bubeníkovi, že je obviňují z činnosti namířené proti bezpečnosti státu za účelem povstání. Uvedla to Pilipova manželka Lucie, která je od víkendu v Havaně. Podle jejích slov jsou oba muži nyní v "předběžné vazbě" a běží šedesátidenní lhůta, během níž by měl kubánský prokurátor rozhodnout o dalších krocích.Více informací má Zdeňka Kuchyňová.

Lucii Pilipovou a Martina Bubeníka, manželku a bratra zadržených Čechů pustily kubánské úřady na návštěvu do vězení. Se svými blízkými se mohli setkat po dobu tří hodin. Pilipová jednala také s vyšetřovatelem.

"Samozřejmě jsem reagovala na to, že je to zcela absurdní obvinění, kterému nevěřím, a že je můj muž nevinen a totéž řekl Martin Bubeník. Já jsem předala nějaké obrázky od dětí, knihy, ponožky, spodní prádlo a tak dále. Oni jsou bych řekla ve velmi dobré kondici jak fyzické tak psychické, a věří, že tato situace opravdu musí skončit velmi brzy.", řekla Lucie Pilipová.

Lucie Pilipová zdůraznila, že Kubánci zakládají obvinění na jediném faktu, a to na setkání Pilipa a Bubeníka se s dvěma disidenty. Je odhodlána zůstat na Kubě tak dlouho, jak to bude nutné, a případně si sem přivést i svoje tři děti. Podle náměstka českého ministra zahraničí Hynka Kmoníčka hrozí oběma zadrženým vysoké tresty - jednomu minimálně pět let, druhému dokonce minimálně 10 let. Kmoníček neupřesnil, komu vyšší trest hrozí. Dodal, že Kubánci zřejmě chtějí oba Čechy skutečně odsoudit. Jak uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil, kubánský vyšetřovatel kontaktoval českého diplotamata.

"Pan Maršíček byl kontaktován vyšetřovatelem, který má tuto kauzu v péči a ten odkazoval na údajné rozhodnutí prokurátora, který se rozhodl prodloužit vazbu o dalších 60 dnů, s tím, že je v tomto případě i po vypršení této šedesátky možno tu vazební lhůtu ještě ztrojnásobit až na dní 180.", uvedl Pospíšil

Zatím to vypadá, že by roli zprostředkovatelů při vyjednávání s komunistickou Kubou mohli sehrát čeští komunisté. Sílí i protesty ze zahraničí. Meziparlamentní unie hodlá vyslat na Kubu delegaci vedenou svým generálním tajemníkem Andersem Johnssonem, aby na místě zjistila okolnosti uvěznění dvou Čechů.