Ekologové dál protestují na komíně chemičky ve Valašském Meziříčí
Další den strávila na komíně chemičky Deza ve Valašském Meziříčí čtveřice ekologů z hnutí Greenpeace. Už od 1. listopadu zde protestuje proti tomu, že Deza produkuje zdraví škodlivé chemikálie, především ftaláty. Greenpeace současně vyzývá ke schválení nové evropské chemické politiky, která by nebezpečné látky nahradila méně škodlivými produkty. Pod výzvu se již podepsaly přes dva tisíce lidí.
"Chtěli jsme lidi upozornit na problém ftalátů a na to, že Evropská unie právě schvaluje novou chemickou politiku na další roky, aby se nad tím zamysleli."
Ftaláty jsou vysoce nebezpečné látky, které jsou obsaženy především v PVC a dlouhodobě se hromadí v organismu. Jejich přítomnost byla odhalena i u dosud nenarozených dětí. Chemičku Deza ve Valašském Meziříčí si ekologové ke svému protestu vybrali právě proto, že je jedním z největších producentů ftalátů. Hnutí Greenpease se už letos v srpnu na vedení chemičky obrátilo se žádostí, aby nebezpečné a zdraví škodlivé látky vyřadila ze svého výrobního programu. Její odpověď však byla podle ekologů důkazem, že pro DEZU jsou důležitější obchodní zájmy nežli ochrana životního prostředí. Proto se rozhodli k protestní akci přímo na komíně závodu. Vedení chemičky zprvu ekologům v jejich protestu nebránilo, dokonce pro ně vyhradilo prostor, kde mohli rozdávat letáčky s výzvou k přijetí nové evropské chemické politiky, později však s nimi přestalo jednat. Podle Dezy se členové Greenpeace dopustili neoprávněného vniknutí na cizí pozemek, porušili bezpečnostní a požární předpisy a navíc v rozporu s bezpečnostními pravidly instalovali v prostoru závodu webovou kameru. Deza proto celou záležitost předala policii. S médii o svém postupu odmítá komunikovat. Starosta Valašského Meziříčí Jiří Kubeša vedení Dezy obhajuje:
"Musím říct, že po roce 1989 se vztah města a Dezy velice zlepšil. Máme pravidelné schůzky. Město je průběžně informováno o výrobě, o jejích dopadech hlavně z hlediska bezpečnosti ve městě. Mohu říct jen jedno: chemická výroba je dostatečně kontrolovaná státem, a pokud stát jaksi neuznal za vhodné, že by ji měl zakázat, já jen těžko mohu prohlašovat, že je tomu jinak."Aktivisté hnutí Greenpeace na internetu publikovali i výzvu za přijetí nové, bezpečnější chemické politiky, o které nyní jedná Evropský parlament. Pod výzvu se již podepsaly více než dva tisíce lidí.
"Odezva je úplně neuvěřitelná. Jsme sami překvapeni, kolik lidí se nám podepsalo a kolik lidí nám posílá e-maily, drží nám palce a přejí nám všechno nejlepší. Moc děkujeme,"
reagoval přímo z komína Dezy ekolog Petr Kucka z hnutí Greenpeace. Čtveřice aktivistů chce na svém místě zůstat nejméně do čtvrtka.