Ekologové se odvolali proti rozhodnutí o průchodu dálnice Českým středohořím

Členové ekologického sdružení Děti Země se odvolali proti rozhodnutí ministerstva životního prostředí. To udělilo výjimku pro průchod dálnice D 8, spojující Prahu přes Ústí nad Labem s Drážďany, přes unikátní a zákonem chráněnou krajinnou oblast Českého středohoří. Dále už Kateřina Brezovská.

Současnou trasu dálnice narýsovali už před sedmatřiceti lety komunističtí plánovači. V té době si tady nikdo ekologií příliš hlavu nelámal. Protože však nakonec dostala přednost dálnice z Prahy do Brna, vrátili se silničáři k drážďanské spojce až počátkem 90. let. A tehdy už jim zkomplikoval život porevoluční zákon o životním prostředí, který jakýkoli radikální zásah do chráněných oblastí vázal na předchozí souhlas ministerstva životního prostředí. Ačkoli vedení Silnic a dálnic netušilo, zda takový souhlas ke stavbě v Českém středohoří dostane, budovalo svou cestu dál podle původního komunistického projektu, který zatím stál kolem sedmi miliard korun. Současný ministr životního prostředí Miloš Kužvart tlaku silničářů dlouho odolával. Pak se k nim ale přidali někteří představitelé sociální demokracie a Kužvarta přesvědčili, aby dálnici nestál v cestě. Ministerstvo životního prostředí tedy před třemi týdny vyjímku udělilo. Ochránci přírody ale navrhují, aby komunikace vedla chráněnou krajinnou oblastí České středohoří tunelem. Podle Miroslava Patrika z hnutí Děti Země ministerstvo porušuje zákon o ochraně přírody a krajiny, aby prosadilo svou variantu vedení dálnice po povrchu. Své odvolání ekologové zdůvodnili dvěma body.

"První je to, že byl porušen samotný zákon o ochraně přírody a krajiny, protože ten říká, že je potřeba, aby investor doložil, že ta jeho trasa výrazným způsobem převažuje nad veřejným zájmem ochrany přírody v této CHKO, což nebylo splněno. A za druhé byl porušen samotný správní řád, protože správní orgán - ministerstvo životního prostředí - se nevypořádalo s různými podklady a návrhy, které poskytli účastníci správního řízení."

Proti odvolání ochránců přírody se ohradilo Ministerstvo životního prostředí. Jeho mluvčí Rita Gabrielová uvedla, že ministerstvo postupovalo podle platného právního řádu a rozhodnutí o udělení výjimky je výsledkem podrobného rozboru řady podkladů. Připustila ale, že se proti rozhodnutí neodvolaly jen Děti Země.

"Proti rozhodnutí ministerstva životního prostředí jsme dostali odvolání také například od obce Řehlovice, nebo od Přátel přírody z Ústí nad Labem. Je to všechno dle správního řádu. Nevím ale v jakém smyslu by ministerstvo životního prostředí mělo porušit zákon č. 114 o ochraně přírody a krajiny. My jsme postupovali jaksi ve smyslu tohoto zákona."

O odvolání ekologů rozhodne ministr Kužvart v takzvaném rozkladovém řízení. V tuto chvíli je ale na dovolené a k odvolání se proto zatím nemohl vyjádřit.

Ředitelství silnic a dálnic se chystá začít s výstavbou kontroverzního úseku v příštím roce a dálnici přes České středohoří chce otevřít v roce 2005. Odpůrci stavby soudí, že kvůli jejich odvolání a dalším soudním jednáním se začne stavět až za tři či čtyři roky. Dálnice by pak byla uvedena do provozu nejdříve v roce 2010.