Rok 2019 v dopravě: Příprava mýta nebo liberalizace železnice

Foto: Tomáš Jelen, archiv ČRo

K nejzajímavějším tématům v dopravě bude v roce 2019 patřit příprava na vybudování nového mýtného systému, který konsorcium CzechToll/SkyToll spustí od roku 2020. Zároveň se do příštího roku ale přesunou i spory kolem mýtného tendru. Pokračovat bude také liberalizace železniční dopravy, kraje vyberou nové provozovatele svých tratí.

Foto: Tomáš Jelen,  archiv ČRo
Rok 2019 bude poslední, kdy bude provozovatelem mýta rakouská firma Kapsch. Nový systém už bude od roku 2020 zajišťovat konsorcium CzechToll/SkyToll, které dostane za celkem desetiletý provoz 10,75 miliardy korun.

Firma Kapsch je odhodlána uplatňovat své námitky vůči průběhu soutěže u soudu, případně i arbitráže nebo Evropské komise. Nový mýtný systém bude navíc rozšířen na dalších 900 kilometrů silnic první třídy. Na nich však podle dohody ministerstva dopravy a samospráv bude moci být uplatněná nulová sazba. O konkrétních úsecích, kde se tak stane, rozhodnou samotné kraje a obce v průběhu příštího roku.

Ministerstvo navrhuje kauce při odvolání proti dopravním stavbám

Foto: Accretion Disc via Foter.com / CC BY
Do další fáze by měla pokročit také liberalizace železniční dopravy. Část tratí, které si objednávají stát a kraje, byla rozdělena mezi dopravce už v roce 2018, o většině regionálních tratí se však bude rozhodovat až letos. Už nyní je ovšem jasné, že České dráhy část tratí, kde dosud jezdí, opustí. Současné smlouvy vyprší na konci roku 2019.

Očekává se také řada legislativním změn. Jedna z nejdůležitějších by měla navázat na novelu zákonu o urychlení dopravních staveb. Ministerstvo dopravy v ní nově navrhuje kauce za každé odvolání proti rozhodnutí o umístění nebo povolení stavby. Dopravní stavby by navíc mohly být nově umístěny a povoleny v jediném řízení.