Ekonomické dopady ústavní krize

0:00
/
0:00

Nakolik může současná ústavní krize ohrozit fungování české ekonomiky? Prohloubí dlouhodobé problémy spojené s celosvětovou hospodářskou krizí?

Foto: Štěpánka Budková
Analytici a ekonomové nejsou v této otázce jednotní. Shodují se však v tom, že případné odložení sněmovních voleb ohrožuje především vývoj veřejných financí, které potřebují kvůli rostoucímu zadlužování nutně stabilizovat. To ovšem může efektivně učinit podle nich pouze nová politická vláda. Finanční trhy zatím reagují na situaci omezeně, tvrdí svorně ekonomové. Analytik ČSOB Petr Dufek ale varuje před rizikem, že posunutí voleb oddálí nastartování nutných reforem veřejných financí:

"Z pohledu české ekonomiky je žádoucí, aby zde byla vláda s dostatečným mandátem, která by znovu nastartovala reformu veřejných financí. Zároveň vládu, která by prosadila státní rozpočet na příští rok. Zapomenout samozřejmě nejde ani na protikrizová opatření, jež by měla dále zmírnit dopady světové hospodářské krize na českou ekonomiku. Proto případný odklad voleb oddaluje i možnost získaní vlády s tímto dostatečným mandátem."

Odklad voleb je podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška nežádoucí i z hlediska přílivu přímých investic. "V případě prodlužování politické nestability budou projekty odkládány nebo realizovány v některé sousední zemi," soudí Pavel Sobíšek. Také analytik Petr Zahradník sdílí názor, že by to mohlo vnést nervozitu mezi investory:

"Za předpokladu, že by trvala dlouho, to samozřejmě vnáší velmi výrazný rizikový prvek, prvek nejistoty. Navíc do chvíle, kdy je očekáváno, že nová Poslanecká sněmovna a nová exekutiva schválí nějaký rozpočet na příští rok, kdy bychom měli nominovat člena Evropské komise a kdy bychom měli zajistit nějaký účinný protikrizový balíček."

Naproti tomu ekonom ING Bank Vojtěch Benda je přesvědčen, že poslední politické události nebudou mít bezprostřední vliv na české hospodářství. Podle něj je pro podniky v současné chvíli důležitější udržet výrobu a získat zakázky:

"Určitě bych nepřeceňoval význam současné politické nestability a nejistoty, kterou vidíme, na ekonomiku. Nakonec nejvyššího růstu dosahovala česká ekonomika v roce 2006, tedy v době, kdy jsme po řadu měsíců vůbec žádnou legitimní vládu neměli. V každém případě momentálně je pro domácí ekonomiku mnohem důležitější oživení zahraniční poptávky než sestavení vlády. Domácí podniky nečekají na pomoc od politiků, s ekonomikou krizí aktivně bojují snižováním nákladů, hledáním nových trhů, restrukturalizací výroby. Od politiků bez ohledu na stranickou příslušnost očekávají, že nebudou jejich nelehkou situaci dál zhoršovat dalším růstem zdanění všeho druhu a že se konečně naučí hospodařit s těmi daňovými příjmy, které odpovídají možnostem ekonomiky."

Nejistota kolem voleb v Česku je podle ratingové agentury Moody's sice negativní pro republiku, její celostátní úvěrový rating to ale bezprostředně neohrozí. Situace ale nesmí zablokovat nezbytné reformy, uvedla agentura.