Evropská komise kritizovala Česko

Foto: Evropská komise
0:00
/
0:00

Evropská komise kritizovala ve středu Českou republiku za stav veřejných financí. Česko se totiž v minulosti zavázalo, že letos schodek rozpočtu nepřekročí 3,3 procenta hrubého domácího produktu, ale podle odhadů se bude pohybovat až kolem čtyř procent.

Foto: Evropská komise
Terčem kritiky se stal tzv. konvergenční program, který je jakýmsi plánem na cestě Česka k euru. Jeho přijetí se však u nás s rostoucím deficitem veřejných financí vzdaluje. Původně se hovořilo o roku 2010, nyní už o roku 2012. Eurokomisař pro hospodářství a měnové otázky Joaquín Almunia si ale myslí, že Česko nebude mít s přijetím eura v budoucnu větší problémy. Stačí jen, aby se vypořádalo s nadměrným schodkem veřejných financí. Na nápravu je podle něj zatím dost času.

"Definitivní posudek totiž v tom případě budou komise a ostatní státy eurozóny dělat začátkem roku 2011. Důležité ale je, aby se česká vláda rozhoupala k patřičným opatřením a schodek státních financí srazila pod tři procenta co nejdřív,"řekl eurokomisař Almunia zpravodaji Českého rozhlasu v Bruselu Vítu Pohankovi.

Mirek Topolánek
Nebude to zřejmě jednoduché, protože podle analytika Raiffeisenbank Aleše Michla existují i další problémy:

"Politici nejsou schopni se domluvit na kvalitní reformě, na výdajové reformě, a myslím si, že trpíme přílišným klišé, debatami o snižování daní, ale tímto způsobem my schodky řešit nemůžeme."

Premiér Mirek Topolánek s kritikou komise v řadě bodů souhlasí. Viníka bychom podle něj měli hledat především u předcházejících vlád:

"Po, řekl bych, počátečním úsilí Špidlovy vlády a nerealizací těch kroků jsou to všechny tři předcházející vlády, to znamená jak Špidlova, tak Grossova, tak především za ten poslední půlrok v roce 2006 vláda Paroubkova. Je to celkem jednoznačné, dá se to prokázat na všech číslech, která jsou k dispozici."

ČSSD kritiku nepřijímá. Podle místopředsedy strany Bohuslava Sobotky současná vláda připravenou reformou schodek pouze prohloubí:

Bohuslav Sobotka
"Pokud tady byla vláda vedená sociální demokracií, tak taková situace nikdy nenastala. My jsme pokaždé dokázali konvergenční program splnit. Myslím si, že vláda nereaguje adekvátně, protože připravená reforma veřejných financí nevyřeší problém vysokého deficitu. Podle mého názoru ten schodek může naopak prohloubit. Mezi hlavní viníky patří současný ministr financí Miroslav Kalousek, který podporoval výrazný nárůst rodičovského příspěvku navržený jeho stranickým kolegou, poslancem Pavlem Severou. Poslanci a senátoři ODS iniciovali celou řadu pozměňujících návrhů, kterými zvýšili mandatorní výdaje, a to vedlo k tomu, že Česká republika poprvé v roce 2007 nesplnila konvergenční program."

Analytik České spořitelny Petr Zahradník však soudí, že tato kritika ze strany Evropské komise zatím neznamená vážný problém pro přistoupení Česka k jednotné evropské měně, "ale možná bych fotbalovou terminologií řekl, že to je žlutá karta ze strany Evropské komise, která by nás měla varovat v tom, že dále už by ta cesta směrem k euru měla být hladká a prostá podobných výtek."

Česká vláda tak dostane od unie doporučení, kterých se má držet, aby napravila současný stav veřejných financí.