Evropská politika s českým rukopisem

Fidel Castro, foto: ČTK

Evropská unie se pondělí shodla, že vypracuje dlouhodobou strategii vůči Kubě pro období po konci nynějšího režimu Fidela Castra.

Cyril Svoboda,  ministr zahraničí ČR
V nejbližších dvanácti měsících ale unie neobnoví diplomatické sankce vůči Havaně, kterou kritizuje za zhoršení v oblasti lidských práv a kterou vyzývá k bezpodmínečnému propuštění všech politických vězňů, jak zdůraznil i český ministr zahraničí Cyril Svoboda:

"Musí být propuštěni všichni političtí vězni, nelze mezi nimi dělat žádné rozdíly. Je potřeba také se zastat i těch, kteří jsou pod tlakem toho "veřejného zapuzení", to znamená příbuzných."

Na textu, přijatém evropskou radou ministrů zahraničí, je podle Svobody "jasně vidět český rukopis". V čem se tento rukopis projevil? A jaký je posun unie proti dosavadnímu stavu? Na to jsme se zeptali analytika Asociace pro mezinárodní otázky Jakuba Klepala:

"Trošku tam malinký posun v některých věcech je. Je důležité, že závěry rady upozorňují na ty známé "actos de repudio", což jsou - česky přeloženo - akty zapuzení, podle kubánské vlády údajně spontánní veřejná shromáždění místních před domy rodin disidentů, kde oni na ty domy pokřikují, hází odpadky, malují na ně nápisy a podobně. Tak tuhletu praktiku Evropská rada kritizuje ve svém postoji. Kritizuje také postupné erodování těch drobných ekonomických svobod, které byly umožněny v 90. letech. Navíc je tam pokrok v tom, že rada se také rozhodla, že začne pracovat na střednědobé a dlouhodobé strategii pro Kubu. Jinak ale žádné významné posuny, které česká diplomacie a třeba i mnohé neziskové organizace požadovaly, tam nejsou.

Fidel Castro,  foto: ČTK
Není tam obnovení těch diplomatických sankcí, ke kterým bylo přikročeno v roce 2003 po vlně těch zatčení a které byly potom v roce 2005 pozastaveny. Tak ty nebyly stále obnoveny. A nejsou tam ani žádné jiné další sankce, návrhy na něž se objevovaly, jako třeba nějaký jmenný seznam těch lidí v tom režimu, kteří se dopouštějí těch nejhorších prohřešků proti lidským právům."

V médiích se objevily zprávy, že čeští a španělští diplomaté se minulý týden nad návrhem textu prý dostali do sporu. Podle Jakuba Klepala možná nelze mluvit přímo o sporu, ale rozdíly v přístupu obou zemí ke Kubě opravdu existují.

"Česko prosazuje důslednější, důraznější politiku vůči kubánskému režimu. Konzistentně chce kritizovat porušování lidských práv a chtělo by se skutečně snažit o nějakou postupnou změnu a o podporu demokratických sil a přípravu Kuby na přechod k demokracii. Španělsko samozřejmě taktéž deklaruje, že chce přechod Kuby na demokracii, ale snaží se tohoto dosáhnout politickým dialogem. Snaží se vést rozhovory s Castrem na všech úrovních. Víme také, že Španělsko má poměrně značné investice na Kubě, takže tyhle faktory hrají v tom roli a Španělsko v současné době je takovým, řekněme, trošku advokátem Castrovy vlády, zatímco česká vláda je spíš tím hlavním kritikem v rámci Evropské unie."