Extremistická organizace na jihu Čech údajně chystala teroristické útoky

Policie odhalila na jihu Čech organizaci, která chystala teroristické útoky. Jednalo se o pravicové extremisty, které cvičil profesionální voják. Zjistila to Mladá fronta Dnes. Skupina známá jako White Justice - tedy Bílá spravedlnost, připravovala teroristické útoky na elektrárny a trafostanice, plánovala únosy policistů a "vysoce postavených Židů".

Extremisté se připravovali ve výcvikových kempech, kde se učili ničit majetek, odpalovat auta, bojovat se zbraněmi i bez nich. Výcvik i komunikace probíhala v přísném utajení, znali se jen v malých buňkách, uvedl novinář Janek Kroupa.

"Smyslem výcviku, kterým prošli, paradoxně nebylo spáchat tyto útoky, ale každý z lidí, kteří výcvikem prošli, se měl stát instruktorem a měl vycvičit další lidi. Důležitá věc je, že část těch znalostí velmi pravděpodobně použili. Demonstrací v Přerově a v Janově se prokazatelně zúčastnili lidé, kteří výcvik získali a policie nebyla schopná těm demonstracím účinně čelit, protože změnili velmi profesionálně taktiku. Útočili v malých skupinkách, což v zásadě kopírovalo to, co se v kempech naučili."

Mladá fronta Dnes informace zjistila z tajného neonacistického webu i z výpovědí zakládajících členů White Justice - Filipa Stránského a profesionálního vojáka Lukáše Sedláčka.

"Přiznal se k tomu, že byl zakladatelem White Justice, že byl jejich hlavním cvičitelem a že smyslem byly útoky proti zřízení."

Sedláček byl převelen do kanceláře a nesmí u sebe nosit zbraň. Ministr obrany Martin Barták uvedl, že bude z armády propuštěn. Velitelé mu však musí dokázat, že porušil armádní kodex nebo počkat na jeho případné odsouzení.

Kromě sledování tajného webu se novinářům podařilo mezi extremisty proniknout přes bývalého profesionála ze speciální jednotky, který na několikaměsíční spolupráci kývl. Navíc ho brzy čekala zahraniční mise a tak nebylo třeba řešit, kam ho pak ukrýt, dodal Janek Kroupa.

"On se s nimi seznámil, dozvěděl se kdo jsou, dozvěděl se přibližné plány. Ale nebyl schopen se dostat blíž, protože základní podmínkou bylo být aktivní a to bylo příliš za hranou zákona. V momentě, kdy se ukázalo, že se připravují na případné násilí, tak nebylo možné toho člověka do skupiny dál dostat, bohužel."

Martin Pecina a Jan Fischer  (vlevo),  foto: ČTK
Skupina neonacistů představovala reálné nebezpečí i pro rodinu premiéra Jana Fischera. Policie na jaře začala nepřetržitě hlídat jeho syna Jana, který se v médiích podobně jako sám premiér přihlásil k židovské víře. Skupina extremistů také spustila projekt, s jehož pomocí chtěli monitorovat a zastrašovat hlavně anarchisty a policisty.

"Tato skupina byla rozhodně nejradikálnější, na kterou jsem kdy narazil. Přestoupili od úmyslu přinejmenším k přípravě těch věcí. Poměrně věrně kopírují strukturu a nejblíž jsou asi německé teroristické skupině Frakce rudé armády. Oni sami o sobě říkali, že White Justice je na špinavou práci,"

uvedl Janek Kroupa. Vyšetřovatelé chtěli některé ze zatčených stíhat pro trestný čin teroristický útok, žalobci však zatím rozhodli o mírnější kvalifikaci, o stíhání za podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Kvůli tomu unikl obvinění i profesionální voják, který extremisty cvičil.