Febiofest pokračuje v regionech a na Slovensku

Udělením prestižních audiovizuálních cen "Kristián" - české obdoby amerických "Zlatých globů", skončila 30. ledna pražská část letošního 11. ročníku Febiofestu. Největší mezinárodní přehlídka filmu, televize a videa teď pokračuje v regionech takzvanými "Festivalovými ozvěnami", a posléze se - jako už tradičně - přesune i na Slovensko. Informuje Evelina Himalová.

Nepřehlédnutelný plakát s motivem ryb
Na 717 představeních v České republice - kromě Prahy dále nyní v Brně, Ostravě, Liberci, Pardubicích a Krnově - a na dalších 200 poté ještě v osmi slovenských městech, mají návštěvníci možnost zhlédnout celkem 428 filmů a videopořadů z 58 zemí světa. Organizátoři program rozdělili do specializovaných sekcí.

"Je to tak proto, že my jsme tady vlastně pro všechny druhy diváků, a každý si tam může najít to své,"

říká hlavní dramaturgyně Febiofestu Tereza Brdečková, a pokračuje:

"Uvádíme hodně starých filmů, hodně klasiky, protože mladí lidé už ji neznají. V této souvislosti bych chtěla připomenout velkou sekci klasických sovětských válečných filmů, protože hodně mladých lidí už nezná filmy jako 'Jeřábi táhnou' nebo 'Osud člověka', a sami jsme zvědaví, jak budou dneska působit, protože tu opravdu dlouho nebyly. Máme i velkou sekci afrických filmů, indické filmy a celou řadu retrospektiv, tradičně severské kino, a stále více nových filmů."

Dramaturg sekcí Přemysl Martinek doplňuje:

Fero Fenič,  foto: ČTK
"Letos je novinkou evropské kino, kde jsme se pokusili sestavit kolekci filmů, která sice běží na filmových festivalech, ale k nám se ještě nedostala. Ty největší 'perly' jsou podle mne: nový film Thomase Vinterberga 'Za všechno může láska' (2003 - Dánsko, USA, Japonsko, Švédsko - pozn. red.), dokument Larse von Triera a Jorgena Letha 'Pět překážek (2003 - Dánsko - pozn. red.), film Lynna Ramsaye 'Morvern Callar', což je jedna z velkých událostí britského filmu poslední doby (2003 - VB, Kanada - pozn. red.), anebo velmi kontroverzní film Bruna Dumonta 'Dvacet devět palem' (2003 - Francie - pozn. red.). Z novinek světové tvorby v distribučních předpremiérách uvádíme dva velmi významné filmy - 'Osama' (2003 - Afghánistán, Japonsko, Irsko - pozn. red.), a turecký film 'Daleko' (2003 - pozn. red.). Oba byly oceněny na festivalu v Cannes v loňském roce a u nás také ještě neběžely,"

uvedl jako příklad ze široké programové nabídky Přemysl Martinek s tím, že řadu zajímavých nových i retrospektivních snímků přivezl letošní Febiofest hlavně z Brazílie, která je vůbec nejvíce zastoupena svou produkcí. Mimořádně silný dojem u diváků vyvolala kanadsko-francouzská tragikomedie Denyse Arcanda "Invaze barbarů" - velmi působivá představa o ideální smrti, kdy člověk umírá na hezkém místě, obklopen přáteli a rodinou. Z víceméně "domácí" tvorby boduje i poetické drama "Král zlodějů". Nový film scenáristy a režiséra českého původu Ivana Fíly, žijícího od roku 1977 v německé emigraci, který vznikl v koprodukci Slovenska, Česka, Německa, Rakouska a Francie, a který Slovenská filmová a televizní akademie poslala k nominaci na Oscara, byl uveden v rámci pražského Febiofestu v předpremiéře, a nyní je zahajovacím filmem všech regionálních přehlídek. Oficiálně se objeví v českých kinech 11. března. Ve slovenských od 19. února, tedy v době, kdy bude v průběhu závěrečná část festivalu - Febiofest na Slovensku. K tomu jeho ředitel a šéf pořadatelské společnosti Febio Fero Fenič upřesňuje:

Krajina s nábytkem,  foto: ČTK
"Od 9. do 29. února bude dvacet dnů probíhat slovenský Febiofest, který má také velmi zajímavý program a nabízí zcela samostatnou dramaturgickou koncepci nezávislou na české části."

Podle Feniče se slovenští filmoví, televizní a video-fanoušci nejvíce těší na české filmy, zvláště na ty, které vznikly u nás po rozdělení federace. Většinou se k nim totiž dostávají později, než nejnovější produkce zahraniční.