Festival leteckých filmů nabízí unikátní snímky i setkání pilotů

V následujících minutách se proletíme mezi mraky. Pozveme vás totiž na Festival leteckých filmů, který se v těchto dnech koná v Praze. Kromě hraných filmů a dokumentů nabízí návštěvníkům i zajímavá setkání letců. Slovo má Zdeňka Kuchyňová.

Více než stovka filmů z 20 zemí - to je nabídka třetího ročníku festivalu Letecké filmy. Milovníkům létání nabízí jednak hrané celovečerní filmy, ale i řadu dokumentů a instruktážních filmů, které se ukrývaly dlouhá desetiletí v archivech. Jak uvedl ředitel festivalu Milan Mikulecký, krásných leteckých filmů je neuvěřitelné množství a on sám se k filmům dostal přes létání. Jak vlastně vznikl nápad uspořádat festival leteckých filmů?

"Vznikl tak, že jsem se dostal k partě lidí, která se scházela na letišti a každoročně si dělala tzv. filmový víkend, kde se shromáždily filmy, které různě po letištích jsou. Zavřel se jeden hangár a celý víkend se pouštěly letecké filmy. Bohužel tahle akce se potom rozrostla do velikosti, kdy už ten hangár nestačil a tak jsme zkusili dát dohromady festival leteckých filmů a tak jsme začali."

Každý rok vzniká po celém světě zhruba 6 celovečerních nových leteckých filmů. Ale existuje i spousta zajímavých starých snímků. Dohledat k nim práva tak, aby se mohl film promítnout a potom najít v archivu zapomenutou kopii a přivézt ji do České republiky je však poměrně obtížné. Přesto se to pořadatelům daří a nabízí divákům řadu filmových skvostů. Na letecké filmy láká i charakteristická znělka.

Ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem se podařilo v archivech najít opravdové perly.

Zleva bývalí izraelští letci Herzel Budinger,  Nori Harel a slovenský pilot Ľudovít Solar,  foto: ČTK
"Filmy, které nikdy nikdo neviděl, na které se zapomnělo. Jsou to jednak instruktážní filmy německé luftwafe z druhé světové války a jsou to záběry ze zkušebních testů německých prototypů letadel, o kterých nikdo nevěděl. A pak máme také velký blok filmů československých z 50. let, které se věnují výcviku ať už ve vojenském nebo civilním létání a letectvu. Je tam celá řada osobností čs. letectví, na které bylo naprosto neprávem zapomenuto."

Diskuse o uváděných snímcích jsou každý rok bouřlivé. Organizátoři se totiž snaží uvádět i snímky, které dlouho nikdo neviděl a kolem kterých vzniká určitá aureola. Proto mohou diváci vidět i kontroverzní snímky z 50. let. Letos je to například úsměvná komedie o náborovém vstupu do Svazarmu, kde se mají stát ze zemědělců výsadkáři. Film má naprosto hvězdné obsazení - vystupují tu herci jako Stella Zázvorková, Lipský, Brodský či Jiří Sovák. Dalším filmem, který festival představuje je i snímek Únos z 50 let.

"Ten film je hezky natočený profesionálně, je tam pěkná kamera, herci hrají taky výborně, ale když ten film zhlédnete, tak je vám opravdu fyzicky špatně. Ten film by rád vyprávěl o skutečné události, o úletu letedel. Tenkrát to byl hromadný úlet tří dopravních letadel do americké okupační zóny, se kterými ulétli čs. letci, kteří za druhé světové války bojovali v Anglii. Věděli, že pokud neodejdou do zahraničí tak buď v lepším případě skončí v komunistickém kriminále, v tom horším je rovnou popraví. Bylo to čtyři roky po komunistickém puči a lidé v Československu si ještě pamatovali, kdo to byli naši letci a moc tomu asi nevěřili. Takže kromě povinných návštěv se do těch kin lidé údajně moc nehrnuli. A pro ty tvůrce to také nebylo jednoduché, protože v roce 1952 pokud přišli za lidmi jako byli pan Klos, pan Kádár, pan Kopecký, Pešek a řekli jim, že v takovém filmu mají hrát, tak jenom velice těžko a já si myslím, že vůbec nemohli tu nabídku odmítnout. Pokud by tito herci řekli, že v tom vystupovat nebudou, tak nejenom, že by skončila jejich profesní kariéra, ale možná by ty následky byly ještě horší."

Bývalý slovenský pilot Ľudovít Solar,  foto: ČTK
V příštích letech se chtějí organizátoři více zaměřit na propagaci festivalu, neboť létání i letectví má v České republice velikou tradici Česko má ohromné sportovní úspěchy v letecké akrobacii.

Festival nabízí v rámci doprovodných akcí i setkání pilotů. Letecké instruktážní filmy z druhé světové války například komentují piloti německé luftwafe, kteří mají dnes mezi svými tehdejšími protivníky řadu přátel. Festivalu se zúčastní i letci, kteří byli v suezském konfliktu v roce 1956.

"Je to bohužel válka, ale je to válka, na kterou se trošku neprávem zapomíná, protože ta válka znamenala velký přelom pro mnoho zemí. Byl to konflikt, o kterém se neví, že tam byli naši čs. piloti. Jsem hrozně rád, že se nám podařilo najít pamětníky, čs. piloty a jsem hrozně rád, že se nám podařilo získat jejich tehdejší protivníky, kteří přijedou do Prahy a během festivalu se setkají spolu, setkají se s veřejností a připravujeme opět ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem i setkání pro historiky."

Podobná setkání jsou každým rokem. Loni byli v Praze piloti z korejské války a na prvním ročníku piloti z první světové. A co chystají organizátoři na příští ročník. Jak uvedl Milan Mikulecký, bude to retrospektiva leteckých filmů bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana.

"Ronald Reagan byl sám vášnivý letec a chtěl jít bojovat do druhé světové války a možná naštěstí mu to nedovolili, protože mu bylo řečeno, že když bude v Hollywoodu vyrábět propagační filmy, tak bude válečnému úsilí Spojených států víc prospěšný a ty filmy jsou to opravdu krásné."