Finálový turnaj basketbalové Euroligy vyprodal Sazka Arenu

Finále Evropské ligy basketbalistů, foto: ČTK

Česko se stalo v dubnu hlavní zemí basketbalu. První víkend patřil v Brně euroligovému Final four žen, ve kterém k radosti domácích fanoušků slavily triumf hráčky místního Gambrinusu. Naopak poslední "aprílový" víkend se do Prahy sjela evropská klubová špička mezi muži.

Finále Evropské ligy basketbalistů,  foto: ČTK
Takovou basketbalovou show Česko ještě nezažilo. Vyvrcholení evropské klubové sezóny pod bezednými koši sledovala vyprodaná Sazka Arena. Kdy a kde se zrodila myšlenka přivést nejlepší hráče starého kontinentu do Prahy objasňuje šéf pořádající agentury Česká sportovní Tomáš Petera.

"První myšlenka vznikla asi před rokem a půl, když jsme sledovali v tv sledovali základní část Euroligy. Řekli jsme si, že by nás to mohlo do budoucna zajímat - tak to vzniklo."

Přestože je Česká sportovní organizátorem mnoha vrcholných sportovních podniků, včetně např. tradičního atletického mítingu Zlatá tretra Ostravy, sám Petera přiznává, že tak velkou akci ještě nepořádala.

"Každopádně Final four je pro nás to největší, co jsme kdy pořádali. I co se týče rozpočtu, Zlatá tretra byla nejvýše kolem 40-ti milionů, final four je na 85 milionech korun. Personální zabezpečení je u "tretry" kolem 300 lidí, tady to organizuje více než 1000."

Čáru přes rozpočet neudělalo ani předčasné vyřazení řeckého Panathinaikosu Athény, ačkoliv právě Řekové koupili ještě před rozluštěním tajenky finálového kvarteta nejvíce vstupenek.

"Přáli jsme si, aby každý tým byl z jiné země, což je záruka vyprodané haly. Nicméně díky tomu, že postoupil Maccabi Tel Aviv a počet jeho fanoušků, který přijel do Prahy byl abnormálně vysoký, tak ti doplnily obávanou ztrátu od Řeků."

Petera si také logicky pochvaloval skvělou atmosféru celého turnaje.

CSKA Moskva zvítězil ve finále Evropské ligy basketbalistů,  foto: ČTK
"Já si myslím, že se to nedá srovnat s ničím. Za sebe mohu říct, že jsem viděl spoustu sportovních akcí: olympiády, NBA, NHL, MS v hokeji, špičkové tenisové turnaje, atletické šampionáty, ale myslím, že Final four předčí svou atmosférou všechny tyto věci."

Česká sportovní chystá i v následujícím roku nějaké sportovní galapředstavení. Petera však v tomto ohledu zůstává zatím tajemný.

"Musíme chviličku vydechnout, zhodnotit co bylo dobře či špatně. Myslím, že někdy v příštím roce připravíme pro fanoušky podobnou lahůdku, jako bylo Final four."

Basketbaloví fanoušci by však neměli ztrácet pozornost, neboť se v brzké době můžeme v Praze dočkat i startu některého z týmů zámořské NBA.

"Je to jedna z věcí, na které jsme začali už pracovat. Myslím si, že máme slušnou šanci někdy v příštím, možná přespříštím roce vidět jeden NBA tým v Praze."

Nejsilnější podporu mělo izraelské mužstvo Maccabi Tel Aviv. Ani to mu však nestačilo na zlatý hattrick. Ve finále ho totiž rozdílem čtyř bodů porazilo moskevské CSKA.

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio