Bývalý generální ředitel Aleš Hušák přišel o poslední funkci v Sazce

Aleš Hušák, foto: ČTK

Bývalý generální ředitel Sazky Aleš Hušák přišel o poslední funkci v největší české loterijní firmě, která je od května v konkurzu. Valná hromada Sazky ho odvolala z funkce předsedy představenstva a na jeho místo zvolila předsedu České asociace extrémních sportů Marka Hájka. Ten řekl, že jeho mise bude pravděpodobně krátká. Slibuje si od ní minimálně korektní vztahy s insolvenčním správcem Josefem Cupkou a dořešení situace v Sazce.

Sazka se do insolvence a následně do konkurzu dostala kvůli problémům se splácením úvěru na výstavbu pražské O2 areny. Věřitelský výbor poté schválil úvěrovou smlouvu o objemu celkově až 500 milionů korun, které slouží k zachování běžného chodu firmy.

Bývalý generální ředitel Sazky Aleš Hušák sám ještě před valnou hromadou oznámil, že ve funkci předsedy představenstva končí. Valná hromada ho přesto odvolala. Jako důvod šéf Českého svazu tělesné výchovy /ČSTV/ Pavel Kořan uvedl, že to bylo z opatrnosti, protože nebylo vyloučeno, že by si svoji rezignaci rozmyslel. Statutární orgány loterijní společnosti však mají v současnosti jen minimální kompetence. A žádnou, která by souvisela s hospodařením. To přiznává i insolvenční správce podniku Josef Cupka.

Josef Cupka,  foto: Advokátní kancelář JUDr. Josef Cupka
"Představenstvo dnes dělalo to, co dělat může a podle mě je to jedna z mála věcí, kterou může dělat. Na druhou stranu si myslím, že ta dnešní schůze měla být řekněme před rokem."

Insolvenční správce Cupka vyhlásil veřejné výběrové řízení na prodej Sazky. Firma má být prodána jako celek jednou smlouvou, o vítězi má rozhodovat výhradně cena. Zhruba osmisetstránkový materiál Josef Cupka poskytne až po složení půlmiliardové kauce, aby odradil spekulanty.

"Jistina je tam proto, aby nedošlo k tomu, že informace, které pan doktor Hušák tajil 16 let, my bychom dali k dispozici všem."

Aleš Hušák,  foto: ČTK
Podle právníků však může požadavek na složení půlmiliardové kauce za účast na výběrovém řízení zájemce odradit. Vysoká se jim zdá i smluvní pokuta 1,5 miliardy korun, kterou by měl zaplatit vítěz tendru, pokud by se mu nedostalo nezbytného souhlasu s převzetím Sazky od antimonopolního úřadu. Právníci dodávají, že mezinárodní držitelé dluhopisů tak netají obavy z jejich znehodnocení. Podmínky výběrového řízení se nelíbí ani předsedovi ČSTV Pavlu Kořanovi.

"Jak jsem měl možnost se s těmi podmínkami seznámit, tak je nepokládám za příliš standardní a rovné. Mám osobní pocit, že je to trošku šito ve prospěch určité věřitelské skupiny a jsem zvědav, jak celá situace dopadne."

Dosud se o Sazku přetahovaly dva tábory silných investorů. Na jedné straně finanční skupiny PPF a KKCG, které ovládly věřitelský výbor, protože jim Sazka dluží nejvíc, na druhé straně investiční skupina Penta, majitel konkurenční loterijní firmy Fortuna. Tendr by měl být uzavřený do 23. září, potom může až čtvrt roku trvat, než prodej schválí antimonopolní úřad. Situace v Sazce využily další sázkové kanceláře, které začaly pořádat číselné loterie. Tržby Sazky však opět rostou.

Sazka nyní při své podzimní kampani vsadila na Jaromíra Jágra, se kterým podepsala reklamní smlouvu na tři roky. Sazka na oplátku bude hlavním sponzorem hokejového Kladna, jehož většinovým majitelem je Jágr. Podrobnosti smlouvy nesdělil; řekl jen, že částka deset milionů korun ročně je číslo velmi blízké skutečnosti. Upozornil i na to, že nový majitel Sazky může smlouvu o sponzorství Kladna vypovědět. Jágr ale věří, že se tak nestane.