Finanční policie je úspěšná, má být proto zrušena?

Už delší dobu se mluví o tom, že mezi policisty z elitních útvarů vypukla doslova válka. Ve hře jsou kompetence útvarů v jednotlivých kauzách, ale i prestiž. Zuří pak konkurenční boj. Situace se prý ještě vyhrotila v posledních týdnech kvůli rozhodnutí zrušit finanční policii a začlenit ji do konkurenčního útvaru pro odhalování korupce. O existenci finanční policie se ostatně vedou spory i mezi politiky a odborníky.

Finanční policie vznikla před dvěma roky. Dostala za úkol bojovat s šedou ekonomikou a zjišťovat výnosy z trestné činnosti. Během krátké doby své existence se jí podařilo zajistit už čtyři miliardy korun. To je částka, která nemá u nás obdoby a útvar prý v tomto ohledu patří k nejlepším i v evropském měřítku. Od ledna má být ale finanční policie zrušena. Ministr vnitra Ivan Langr neuvedl konkrétní důvody, proč k tomu má dojít. Pouze řekl, že se nic neděje, protože policejní odborníci zůstávají a jen přejdou k jiným útvarům. Ani policejní prezident Vladislav Husák nesdělil důvody reorganizace. Prý není vhodné takové věci řešit přes média. Připravovaný krok ale vyvolává rozdílné reakce. Bývalý ministr vnitra a současný předseda sněmovní komise pro bezpečnost František Bublan připouští, že útvar má dobré výsledky. Také někteří ekonomičtí analytici jsou na rozpacích. Například Martin Fasman, specialista na šedou ekonomiku, nevidí důvod k rušení tohoto elitního útvaru.

"Myslím, že by byla škoda, kdyby byl rozpuštěn. Musíte si uvědomit, že tito lidé se setkávají s nejsložitějšími případy, které souvisejí s finanční kriminalitou nebo s kriminalitou bílých límečků, kdy vůbec odhalit a pochopit kriminální metody není jednoduché."

Podle bývalého ministra vnitra Bublana sloučením finanční policie s protikorupčním útvarem tak trošku opustíme boj proti korupci a trošku otupíme boj proti finanční kriminalitě. Odborníci, kteří přejdou na jiné útvary nebudou mít tak silné zázemí, protože se rozptýlí, tým bude oslaben, nebude tak silný vědomostní potenciál. Někdejší mediálně známý policejní vyšetřovatel hospodářské kriminality Václav Láska na druhou stranu v České televizi řekl, že sloučení policejních útvarů podporuje. Mimo jiné i proto, že by se tím zamezilo současné rivalitě.

Foto: Evropská komise
"Specializace je určitě nutná. Prospěch sloučení útvarů ale vidím v tom, že všichni policisté se dostanou pod jeden prapor a vymizí nezdravá konkurence, která tu je, když se jednotlivé útvary snaží prokázat svou důležitost a to, že jsou lepší než ten druhý. Kdyby byly pod jedním praporem, jedním úřadem, kde ale mohou být utvářeny skupiny na jednotlivé případy z řady odborníků, tak nezdravá konkurence zmizí."

Láska považuje za logické, aby v jednom útvaru byli policisté, kteří mají dohledávat výnosy z trestné činnosti, s týmem policistů, kteří vyšetřují samotnou trestnou činnost. Bývalý vyšetřovatel také zastává názor, že na republikové úrovni je speciálních policií zbytečně moc a že je třeba jejich agendu zúžit. Diví se ale, že ani ministr vnitra, ani policejní prezident otevřeně nezveřejnili důvody reorganizace.

"Zdá se mi to divné, zdá se mi to nesprávné, protože pokud zveřejním nějakou svou vizi, měl bych ji i odůvodnit."

Právě tajnůstkaření kolem rušení finanční policie dává médiím prostor k nejrůznějším spekulacím. Důvodem tak prý může být úspěšnost útvaru, která je mnohým trnem v oku, může prý také jít o politické zadání. Už samotný vznik finanční policie byl označen za další vpád do soukromí občanů. Jak napsaly Lidové noviny, Česko by kvůli rušení finanční policie mohlo přijít také o grant získaný z Evropské unie, mimo jiné i na výcvik odborníků pro boj s finanční kriminalitou a nákup speciálního vybavení.