Forum pro česko rakouský dialog usiluje o lepší bilaterální vztahy
Šestnáct let po pádu železné opony a více než rok po vstupu Česka do EU jsou vztahy s Rakouskem nejhorší ze sousedních zemí. V živé paměti jsou slovní přestřelky mezi českým premiérem Milošem Zemanem a korutanským hejtmanem Jörgem Haiderem, spory kolem Temelína i hrozba Rakouska vetem přístupu ČR k EU. Po nedávné návštěvě premiéra Jiřího Paroubka se vztahy viditelně zlepšují, stále však, podle Fora pro česko rakouský dialog, nesou zdaleka tak dobré jak by mohly být. S mluvčím Fora, Přemyslem Janýrem, hovořil Jaromír Marek.
Vaše iniciativa přichází s třemi body, který by mohly pomoci situaci řešit. Jaké jsou?
"První významný bod je zřízení česko-rakouského fondu, instituce, která by financovala a spolufinancovala projekty občanské společnosti, směřující k navázání kontaktů, srůstání regionů atd. Další bod se týká přechodových opatření, která zavedly obě strany. Rakousko si vymínilo přechodové opatření na trhu pracovních sil a přidaly se k němu skoro všechny země EU a Česko si podobně vymínilo přechodové opatření na trhu s nemovitostmi. Na obou stranách jsou to opatření kontraproduktivní."Český premiér Jiří Paroubek učinil nedávno vstřícné gesto, dá se říci, že je to začátek normalizace vztahů? Jaký by měl být krok z rakouské strany?
"Premiér Paroubek učinil vstřícný krok, když vyslovil politování nad faktem, že spolu se sudetskými Němci jsme vyhnali i lidi, kteří stáli na naší straně. To byl velmi odvážný a důležitý krok. Teď bych očekával, že další krok bude, že rakouská vláda, která váhala nad konečným "ano" pro česko-rakouský fond, by mohla zřízení fondu podpořit. To bych čekal jako další krok."