Gorilka Moja je sameček - spekulace rozhodly testy DNA

Gorilka Moja, foto: ČTK

První gorila, která se kdy narodila v Česku, je sameček. Spekulace, kdo vlastně je, provázely mládě Moju celý rok. Nakonec musely rozhodnout až testy DNA. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Gorilka Moja, foto: ČTK
Dlouho očekávané mládě našli ošetřovatelé 13. prosince loňského roku brzy ráno u jeho matky. Porod zvládla Kijivu žijící celý život v zajetí zcela sama a mládě od začátku chránila. Otcem se stal samec Richard, který je vůdcem zdejší gorilí skupiny. Zaměstnanci zoo vždy o mláděti hovořili v ženském rodě. Její jméno Moja znamená "První", což lze úspěšně použít i pro samce. Mládě žije od narození se svými rodiči v pavilonu bez lidského kontaktu. Pracovníci zoo proto zkoumali Moju mimo jiné z fotografií, které rozeslali i jiným zoo. A hlas odborníků? Ani oni se neshodli. Jedni tvrdili, že je to sameček, druzí samička. Proč to trvalo tak dlouho? To je otázka pro mluvčího zoo Víta Kahleho.

"Proč tak dlouho? To je jednoduchá odpověď, protože určit u goril pohlaví je velmi obtížné, především u mladých goril jsou vnější genitálie na první pohled téměř k nerozeznání."

Rok po narození Moji je tedy jasno. Je to sameček. Tento závěr potvrdily testy DNA. Najít laboratoř, ve které budou testy provedeny, pomohli zoologům pražští kriminalisté.

Moja, foto: ČTK
"My jsme až po roce měli možnost přikročit k exaktnímu prozkoumání. Hlavnímu ošetřovateli panu Ždánskému se podařilo před 14 dny vzít vzorek pevné tkáně ze stěru pokožky a tento rozbor jsme poskytli specializované kriminalistické laboratoři, která si nepřeje být jmenována, na rozbor DNA. Podle dvou vyšetření se ukázalo, že Moja je na 98 procent samec."

Jaké vzorky jste brali od rodičů?

"Tam se braly vzorky také z tkáně a podařilo se získat vzorek moči."

Objevila se informace, aby jste vyvrátili ta dvě procenta pochybností, že zkusíte ještě vzorek ze slin. Jak se vám ho podaří vzít?

"Právě proto je nutné s gorilami cvičit a mít dobrý vztah mezi ošetřovateli a gorilami, aby gorily uposlechly pokynů ošetřovatelů a největší šance je vždycky při kontaktu při předávání potravy, takže asi tímto způsobem."

Moja je nejvzácnějším přírůstkem zoo v posledních letech, lidé ji navíc mají možnost sledovat každý den prostřednictvím kamer Českého rozhlasu po internetu. Díky reality show s názvem Odhalení, tak mohou chovatelské úspěchy pražské zoo pozorovat stovky tisíc lidí. Příspěvky na internetu, v rozhlasu i televizi popisují nejen to, co se děje v pavilonu, ale vědci se snaží chování goril vysvětlovat. Lidé si prostřednictvím hlasování sms vyberou, která z goril získá jejich oblibu a dostane cenu 12 melounů. Moja ale bude mít smůlu, nesplňuje gorilí plnoletost a tak si o výhře musí nechat jen zdát. Ale pochoutky už dostal k nedávným prvním narozeninám, kdy mu poblahopřál primátor Pavel Bém. Vzkaz poslala také kmotra Dagmar Havlová. Mezi prominentní hosty pavilonu se minulý týden zařadil i premiér Jiří Paroubek.

Gorily teď budou během vánočních svátků sledovat plazmovou obrazovku přilepenou na sklo pavilonu a mohou si vybírat ze tří speciálních programů. Přepínají pomocí tříbarevného ovladače zabudovaného přímo v pavilonu do velkého pařezu. Uvidí mimo jiné záběry ze života jiných lidoopů a dalších zvířat. Tento originální pokus může dát zoologům odpověď na řadu otázek. A na co se mohou gorily těšit o Vánocích?

"Tady v pražské zoo je během vánočních svátků vždy příjemná a hezká atmosféra. Máme otevřeno i na Štědrý den, takže návštěvníci přinášejí ovoce a zeleninu i pro gorilky samozřejmě a největší pochoutkou po Moju jsou v současné době jablíčka a nebo pro dospělé gorily jsou to čerstvé osikové větve."