G.Schröder: Odsun Němců z Československa byl důsledkem války

Německý kancléř Gerhard Schröder (vlevo) a český premiér Jiří Paroubek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Česko-německé vztahy jsou vynikající a nemohou je negativně ovlivnit víkendové projevy sudetských Němců a jejich patrona, bavorského premiéra Edmunda Stoibera, prohlásil během úterní návštěvy Česka německý kancléř Gerhard Schröder. Řekl, že ctí osobní tragédie, které se při poválečném odsunu Němců z Československa staly, ale nelze podle něj zaměňovat příčiny a následky. Program jednodenní návštěvy šéfa německé vlády sledoval Josef Kubeczka.

Německý kancléř Gerhard Schröder  (vlevo) a český premiér Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Kancléř Schröder reagoval na Stoiberovy výroky na víkendovém sjezdu landsmanšaftu v Augsburgu. Tam bavorští politici označili za provokaci pondělní odhalení sochy druhého československého prezidenta Edvarda Beneše, jehož poválečné dekrety souvisely s odsunem sudetských Němců a vyvlastněním jejich majetku. Stoiber tyto události dokonce označil za největší etnickou čistku 20. století. Kancléř Schröder řekl, že Stoiberovy výroky nebyly "z hlediska obsahu" významné. "Příčinami byly obsazení a válka, a ty vzešly z Německa," zdůraznil spolkový kancléř po jednání s premiérem Jiřím Paroubkem.

"Vůbec si nepřipouštíme, že by vynikající stav našich vztahů mohl někdo rozrušit nějakými nedělními projevy. Zvláště na jihu naší země existují samozvaní proroci, kteří vyšplhají na každou horu, aby tam mohli kázat nepřijatelná poselství," řekl Gerhard Schröder.

Šéfové obou vlád se při jednáních zaměřili na společná evropská témata. Hovořili například o přípravě ratifikace evropské ústavní smlouvy v Česku. Neshodli se pouze v otázce volného pohybu pracovních sil v Evropské unii. Kancléř Schröder konstatoval, že sedmiletá přechodná lhůta, během níž mají obyvatelé Česka jen omezenou možnost pracovat v Německu, zřejmě zůstane zachována.

"Dohody o přechodném období, který byly v této otázce uzavřeny, jsou součástí přístupové smlouvy s Evropskou unií, a proto se nedají jednostranně změnit. Momentálně nejsme ochotni na těchto věcech něco měnit. Existuje možnost dodatečného přezkoumání, ale nemyslím si, že to v tomto případě přinese výsledek. Podle mne tedy sedmileté přechodné období zůstane zachováno," soudí německý kancléř.

Premiér Paroubek ale důvody přechodného období pro plné zaměstnávání uchazečů o práci z Česka zpochybnil.

Gerhard Schröder  (uprostřed) v Terezíně,  foto: ČTK
"Ta česká pracovní síla přece jen není tak mobilní a flexibilní. Nějaké velké ohrožení německého trhu práce nepředstavuje."

A co o důvodech, pro něž kancléř Schröder odmítá zkrátit sedmileté přechodné období soudí politolog Robert Schuster z Ústavu mezinárodních vztahů?

"Já si myslím, že hlavní důvod byl ryze vnitropolitický, protože tam je to velmi živé téma. Německo má strašně moc nezaměstnaných, nezaměstnanost je velký psychologický problém pro Němce a navíc kancléř Schröder, když v roce 1998 přebíral svůj úřad, nastupoval s tím, že sníží nezaměstnanost. Ve skutečnosti pod jeho kancléřstvím ještě o 1,5 milionů lidí zástupy nezaměstnaných narostly. Z tohoto hlediska je to pro něj nejen politický, ale tak trochu i osobní problém. No a nesmíme zapomenout, že nadcházející neděli se budou konat v nejlidnatější německé spolkové zemi, která má i nejvíc nezaměstnaných, důležité regionální volby. A tam to zatím vypadá, že Schröderová strana z těch voleb vyjde jako poražený a ztratí tam vládu. Řekl bych tedy, že hlavní motiv byl jednoznačně německá vnitřní politika, aby prostě Schröder ukázal, že on hájí německé zájmy, že především mu jde o německé voliče, o německé nezaměstnané, o vyřešení problémů, které má doma."

Po pražských jednáních odjel kancléř Schröder s premiérem Paroubkem do Terezína na Litoměřicku, kde společně uctili památku obětí nacismu.