Havarijní stav nemocnice v Praze-Motole

Nemocnice v Praze-Motole je v havarijním stavu, foto: ČTK

Havarijní technický stav budov dětské nemocnice v Praze-Motole opět zkomplikoval chod tohoto špičkového zdravotnického zařízení. Zdravotníci museli v pondělí evakuovat osm malých pacientů z chirurgického oddělení. V sedmém patře, kde se děti léčily, se totiž vzedmula podlaha. Podrobnosti zjišťoval Josef Kubeczka.

Nemocnice v Praze-Motole je v havarijním stavu,  foto: ČTK
V dětské části motolské nemocnice je 18 specializovaných pediatrických pracovišť s celkem 677 lůžky. Nemocnice zajišťuje čtyři unikátní programy, které nemají v České republice obdobu - kardiocentrum a transplantace kostní dřeně, ledvin a jater. Nynější havárie je už několikátá v motolské nemocnici v poslední době. Už o víkendu byla část pacientů z oddělení přestěhována kvůli prasklé vodě. Podle technika Ludvíka Kroupy, který řídí postup oprav, jsou různé havárie v dětské části na denním pořádku.

"Dětská část má čtyřicet havárií měsíčně. Jde o prasklé kanalizace, starou vodu, ucpané stoupačky, kdy neteče voda, a to se musí všechno bourat. Za provozu se to dělat nedá, protože někde mají sterilní prostředí. Většinou zavírají celé oddělení."

Provoz dětského pavilonu ale nebude přerušen. Statika budovy není narušena a žádné nebezpečí dětským pacientům nehrozí, řekl po obdržení posudku statika ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík. Opravu už ale podle něj nelze odkládat.

"Víte, já už podporuji úplně všechno, protože pokud jste odpovědná osoba, která tady odpovídá za provoz a za existenci tohoto zařízení, tak už musíte přivítat jakoukoliv variantu, která pomůže. Potíž je v tom, že ta částka je velká. Těch pět miliard každého okamžitě porazí. Já si myslím, že kdybychom chtěli pět set milionů, tak je máme hned."

Pokud motolské zařízení nebude včas opraveno, pacienti se budou muset léčit v Londýně nebo v Düsseldorfu. Na to, že je Motol v havarijním stavu upozorňuje už několik let šéfka dozorčí rady motolské nemocnice a poslankyně Milada Emmerová. Je přesvědčena, že se opravy v Motole oddalovat neměly.

"Já jsem předpovídala, že k té havárii jednou dojde. Snad to přesvědčí všechny nevěřící, že ta nemocnice skutečně potřebuje rekonstrukci, že to je ojedinělé pracoviště a stěhování pacientů do zahraničí je prostě něco neobvyklého. Bohužel k tomu došlo a já žádnou satisfakci nepociťuji. Spíše pociťuji hořkost."

Stěhování dětských pacientů do zahraničí jednoznačně odmítáte?

"To je naprosto neefektivní řešení. Já jsem vždy byla za to zahájit rekonstrukci co nejdříve. Snad umí někdo posoudit, zda ty náklady, které se předpokládají, jsou přiměřené nebo ne. Jak se zdá, byly před rokem, neboť za ten další rok narostly takřka o další miliardu."

Příští týden má o situaci v motolské nemocnici jednat i vláda, která by měla uvolnit peníze na rekonstrukci.