Helfštýn bude mít novou atrakci - obří ocelové šachy

Helfštýn

Helfštýn bude mít další zajímavost. Na tomto středověkém hradě si budou moci návštěvníci zahrát na nádvoří šachy obřími ocelovými figurkami.

Helfštýn,  foto: Tedmek,  Creative Commons 3.0
Středověký hrad Helfštýn je známý pravidelným setkáváním uměleckých kovářů Hefaiston.

"V současné době jsme uzavřeli 27. ročník, který byl velice úspěšný. Zúčastnilo se ho na 500 uměleckých kovářů a účastníků z oboru,"

uvedla správkyně hradu Marcela Kleckerová. Padl i návštěvnický rekord. Během dvou dnů se na výtvory mistrů černého řemesla přišlo podívat na 13 tisíc lidí. A tento víkend se lidem představila i obří královská hra - šachy.

"Zajímavá je tím, že to není nějaká šachovnice s malými figurkami, ale šachy vytvořené pro rozměr plochy 6 krát 6 metrů. A výška jednotlivých figur je kolem 150 centimetrů. Tato šachová hra byla vytvořena v dílně uměleckého kováře Pavla Tasovského, se kterým spolupracujeme už hodně let a má tady také některé plastiky."

Jedná se například o Tasovského plastiky Bodlák či Houpačka. Obří šachy jsou však naprosto unikátní. Takto velké, funkční a kované, nikde nejsou. Proto je na Helfštýn pozvaná i agentura Dobrý den, která by měla tuto šachovou hru zapsat do knihy českých rekordů. A jak šachy vypadají?

Šachy Pavla Tasovského  (Foto: www.ct24.cz)
"Černá barva je kovaná ocel, napatinovaná na černo a bílá barva nerezová ocel leštěná. Některé hlavy jako je kůň, dáma a král jsou kyvné. To kyvadlo je dole umístěný černý nebo bílý kámen. Všechny figurky dohromady váží 640 kilogramů. Král i královna 27 kilogramů. Pracovali jsme na tom 4 měsíce,"

představil své dílo Pavel Tasovský. Figurky jsou pěkně těžké, ale jak dodala správkyně hradu Marcela Kleckerová, plně funkční. Jak se tedy pohybují?

"Je to na valivých kolečkách."

Plánujete pořádat i šachové turnaje, když teď bude mít hrad Helfštýn takovou atrakci?

"O tom jsme zatím ještě neuvažovali. Poté, co se tato informace objevila v médiích, se nám ozval jeden pán, který chce přijet a představit novou hru, která se hraje s šachovými figurkami. Je to nějaká začínající hra, která se už ve světě rozšířila, tak by s ní chtěl přítomné seznámit."

Šachy si budou moci návštěvníci hradu Helfštýn zahrát na druhém nádvoří. Obří hru na hradě plánovali už několik let a tak stačilo parket před pódiem rozdělit na klasickou šachovnici. Jednou se tu třeba sejdou i šachoví mistři.

10
49.517602810000
17.628808020000
default
49.517602810000
17.628808020000