Helfštýn bude mít novou atrakci - obří ocelové šachy

Helfštýn

Helfštýn bude mít další zajímavost. Na tomto středověkém hradě si budou moci návštěvníci zahrát na nádvoří šachy obřími ocelovými figurkami.

Helfštýn | Foto: Tedmek,  Wikimedia Commons,  CC BY-SA 3.0
Středověký hrad Helfštýn je známý pravidelným setkáváním uměleckých kovářů Hefaiston.

"V současné době jsme uzavřeli 27. ročník, který byl velice úspěšný. Zúčastnilo se ho na 500 uměleckých kovářů a účastníků z oboru,"

uvedla správkyně hradu Marcela Kleckerová. Padl i návštěvnický rekord. Během dvou dnů se na výtvory mistrů černého řemesla přišlo podívat na 13 tisíc lidí. A tento víkend se lidem představila i obří královská hra - šachy.

"Zajímavá je tím, že to není nějaká šachovnice s malými figurkami, ale šachy vytvořené pro rozměr plochy 6 krát 6 metrů. A výška jednotlivých figur je kolem 150 centimetrů. Tato šachová hra byla vytvořena v dílně uměleckého kováře Pavla Tasovského, se kterým spolupracujeme už hodně let a má tady také některé plastiky."

Jedná se například o Tasovského plastiky Bodlák či Houpačka. Obří šachy jsou však naprosto unikátní. Takto velké, funkční a kované, nikde nejsou. Proto je na Helfštýn pozvaná i agentura Dobrý den, která by měla tuto šachovou hru zapsat do knihy českých rekordů. A jak šachy vypadají?

Šachy Pavla Tasovského  (Foto: www.ct24.cz)
"Černá barva je kovaná ocel, napatinovaná na černo a bílá barva nerezová ocel leštěná. Některé hlavy jako je kůň, dáma a král jsou kyvné. To kyvadlo je dole umístěný černý nebo bílý kámen. Všechny figurky dohromady váží 640 kilogramů. Král i královna 27 kilogramů. Pracovali jsme na tom 4 měsíce,"

představil své dílo Pavel Tasovský. Figurky jsou pěkně těžké, ale jak dodala správkyně hradu Marcela Kleckerová, plně funkční. Jak se tedy pohybují?

"Je to na valivých kolečkách."

Plánujete pořádat i šachové turnaje, když teď bude mít hrad Helfštýn takovou atrakci?

"O tom jsme zatím ještě neuvažovali. Poté, co se tato informace objevila v médiích, se nám ozval jeden pán, který chce přijet a představit novou hru, která se hraje s šachovými figurkami. Je to nějaká začínající hra, která se už ve světě rozšířila, tak by s ní chtěl přítomné seznámit."

Šachy si budou moci návštěvníci hradu Helfštýn zahrát na druhém nádvoří. Obří hru na hradě plánovali už několik let a tak stačilo parket před pódiem rozdělit na klasickou šachovnici. Jednou se tu třeba sejdou i šachoví mistři.

10
49.517602810000
17.628808020000
default
49.517602810000
17.628808020000