Hra o tajemníka

Karel Schwarzenberg y Petr Nečas, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Na světě je další problém, který může vnést další rozkol do české vládní koalice. Kabinet totiž na svém středečním zasedání přehlasoval ministry za TOP 09 a schválil zřízení funkce tajemníka pro Evropskou unii. TOP 09 se nyní obává, že to bude znamenat okleštění kompetencí ministra zahraničí, kterým je šéf této strany Karel Schwarzenberg. Zajímavá je argumentace obou stran.

Karel Schwarzenberg  (vlevo) a Petr Nečas,  foto: ČTK
ODS návrh předložila poprvé minulý týden, tedy v době, kdy se ministři TOP 09 neúčastnili jednání vlády. Nyní se bod na schůzi, kdy už TOP 09 nechyběla, vrátil. Premiér Petr Nečas už dříve zdůrazňoval, že potřebuje mít aparát, který bude koordinovat evropská témata pro vyjednávání s Bruselem. Připomněl, že jde také o úpravu jednacího řádu vlády:

"Samotný fakt, že jednací řád vlády obsahuje asi na patnáctí místech funkci, která vůbec není zřízená, samotný fakt, že tudíž nemohlo být oficiální vedení vládního výboru pro Evropskou unii na pracovní úrovni, je dostatečnou legitimizací pro to, aby vláda tuto úpravu jednacího řádu schválila. Kolegové z TOP 09 s tím vyjádřili nesouhlas. Jejich názor je, že je to porušení koaliční smlouvy. Další dvě koaliční strany si to nemyslí, proto také pro tento návrh hlasovaly. Je legitimním právem v případě rozporu, nestalo se to poprvé, vyvolat smírčí řízení, a určitě o tom budeme jednat."

Vojtěch Belling,  foto: KAS
Podle Petra Nečase je funkce státního tajemníka zřizována hlavně proto, aby řídil jednání vládního výboru na pracovní úrovni. Nebude v žádném kontaktu s ministry. Pozice bude totožná s pozicí nynějšího ředitele sekce pro evropské záležitosti, řekl premiér. Vláda rozhodla, že koordinaci evropské politiky bude mít na starosti dosavadní šéf evropské sekce Úřadu vlády Vojtěch Belling. TOP 09 se to nelíbí a chce koaliční smírčí řízení. Ministrovi zahraničí a šéfovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi vadí způsob schválení změny i její obsah. Má za to, že zřízením funkce tajemníka vzniká druhý resort zahraničí:

"Postup pana ministerského předsedy považujeme za vážné narušení důvěry koaličních partnerů. V obecné rovině je nepřetržitá snaha o přesun kompetenci od ministerstva zahraničí na Úřad vlády."

Předseda vlády však tvrdí, že tajemník pro Evropskou unii nebude žádného ministra nahrazovat a zřízení takové funkce vychází z koaliční smlouvy:

Karel Schwarzenberg  (vlevo) a Petr Nečas,  foto: ČTK
"Tam není napsáno nic, co by de facto nebylo dnes. Tam není ani o milimetřík někomu cokoliv upíráno nebo posunovány někde nějaké pravomoci. Znění jednacího řádu v podstatě popisuje stávající stav tak, jak to funguje."

Karel Schwarzenberg namítá, že ke vzniku funkce tajemníka pro Evropskou unii žádal řádné připomínkové řízení, ale k tomu nedošlo:

"V září minulého roku, nemýlím-li se, byla korespondence o jednacím řádu vlády a o kompetenčním zákonu, kde jsem prosil, aby tato závažná témata byla předložena normální cestou ke stanoviskům všem členům vlády. K tomu nikdy nedošlo. Prostě to byla přepadovka."

ODS to ale odmítá. Podle místopředsedy strany Alexandra Vondry státní tajemník neubere ministrům žádné pravomoci:

Alexandr Vondra
"Ta jednání nikam nevedla, čili premiér předložil minimalistickou verzi, která skutečně neubírá ani o milimetr jednu kompetenci ministrovi zahraničních věcí. Pouze se naplňuje to, co je jednak v koaliční dohodě, a to, co je fakticky i reálný stav."

Podle Petra Nečase zřízení takové funkce plyne z koaliční smlouvy, což ministr Schwarzenberg odmítá. V koaliční smlouvě mimo jiné stojí, že základem úspěšné evropské politiky je důsledná vnitřní koordinace. "Bude v gesci předsedy vlády a bude realizována prostřednictvím jemu podřízeného útvaru, který bude úzce spolupracovat s ministerstvem zahraničních věcí. Postavení tohoto útvaru bude upraveno v kompetenčním zákoně", píše se v koaliční smlouvě. Premiér Petr Nečas zatím úpravu kompetenčního zákona nenavrhl.

V evropských zemích fungují různé modely. Některé mají státní tajemníky pro Evropskou unii, jinde mají tuto agendu na starost ministři.