Hudební festival Bílá hůl dává příležitost zrakově postiženým dětem
Hudební festival s netradičním názvem Bílá hůl je určen pro zrakově postižené děti z celé České republiky. Je unikátní příležitostí k objevení nadaných hudebních talentů. Pro děti je obrovským povzbuzením a motivací možnost vystoupit před veřejností a samozřejmě také osobní setkání se špičkovými houslovými virtuózy. Jak uvedla před začátkem festivalu Kateřina Holušová z Nadačního fondu Českého rozhlasu, je důležité, že děti mají místo, kde si mohou jednou za rok zahrát.
"Hlavně aby si zahráli někde jinde než v prostoru školy, aby to bylo na pódiu, aby se spolu potkali, vyměnili si zkušenosti. Navíc pro Nadační fond Českého rozhlasu je to výborná příležitost jak najít talentované nebo ty nejtalentovanější a ocenit je stipendiem na rozvoj talentu."
Kolik dětí se zúčastní festivalu?
"Letos přijelo téměř 60 dětí. Porota v jejímž čele zasedá Gabriela Demeterová odmění nejtalentovanější stipendiem. To udělujeme ze sbírky Světluška."
Právě houslistka Gabriela Demeterová je letošní patronkou festivalu. Loni zaštítil festival houslista Pavel Šporcl a cenu za nejvýraznější talent si odnesla energická, od narození nevidomá klavíristka Ráchelka Skleničková. Díky sbírce Světluška může studovat na hudebním gymnáziu Jana Nerudy společně se zdravými dětmi, má osobního asistenta a "mluvící počítač". Zvláštní cenu poroty získali mimořádně nadaní Roberto Lombino a Sára Kiliášová.
"Já jsem zpívala od Jesus Christ Superstar Mít rád bližního svého a Pískovec. Dostala jsem poukázku na 10 tísíc."
Co jste si koupila za ocenění?
"Koupila jsem si klávesy Yamahy. Moc se mi líbily a jsem moc ráda, že jsem tu cenu dostala."
Jakou písničku letos zpíváte?
"Letos zpívám Křídla motýlí a Hvězdy."
Křídla motýlí zpívá Aneta Langerová, která také bude předávat ceny na festivalu. Bylo by hezké, kdyby za svoji písničku vám předávala cenu.
"Mě by to moc překvapilo a byla bych moc ráda, kdybych jí mohla podat ruku. Já bych si tu ruku ani neumyla."
Aneta Langerová je patronkou sbírky Světluška, která je jedním z dlouhodobých projektů Nadačního fondu Českého rozhlasu. Sbírka pomáhá dětem i dospělým, kteří se musí učit životu ve tmě - bez pomoci jednoho z nejdůležitějších smyslů. Ze sbírky Světluška už bylo rozděleno více než 12 milionů korun.
Na festivalu Bílá hůl vystupují jak sólisté, tak dua a hudební skupiny. Je omezený věkem. Mohou se ho zúčastnit děti ve věku od 6 do 18 let. Jedním z nich je i Miroslav Orság, který hraje na několik hudebních nástrojů."Na konzervatoři ladičské školy Jana Deyla se věnuji hlavně opernímu zpěvu a vedlejší obor mám klavír."
Od kdy se věnujete hudbě?
"Té se věnuju od mala. Svůj první nástroj jsem vzal do ruky už ve čtyřech letech a začal jsem sám od sebe hrát."
Který to byl nástroj?
"Heligonka."
Vyvrcholení festivalu už tradičně patří jeho patronu a tak si letos návštěvníci mohli zaposlouchat do houslových tónů Gabriely Demeterové.