Inspekce MV do konce týdne posoudí brutální útok na Kateřinu Jacques

Katerina Jacques, photo: CTK

Do konce týdne by měla Inspekce ministerstva vnitra ukončit vyšetřování brutálního útoku na Kateřinu Jacques, k němuž došlo na 1. máje v centru Prahy. Kandidátku Strany zelených a vysokou státní úřednici zbil jeden z policistů, kteří oddělovali anarchisty a neonacisty při jejich tradičních prvomájových demonstracích. Policista je zatím postaven mimo službu a podle premiéra Paroubka by měl u policie skončit. Opozice vyzvala k demisi ministra vnitra. Více už Milena Štráfeldová:

Foto: ČTK
Ani letošní 1. máj se neobešel bez incidentů mezi neonacisty a anarchisty. Na Palackého náměstí v Praze proběhla ohlášená demonstrace krajně pravicového Národního odporu. Proti neonacistům tu však vystoupili anarchisté, kteří obsadili náměstí o dvě hodiny dříve. Průvodu neonacistů, kteří se s policejním kordonem vydali přes most na Smíchov, přihlížela i kandidátka Zelených a vrchní ředitelka sekce pro lidská práva Úřadu vlády Kateřina Jacques se svými dvěma dětmi. Na protest proti krajní pravici držela v ruce transparent Zelení proti neonacistům. Jeden z policistů ji přitom napadl, surově ji zbil a donutil ji nastoupit do služebního vozu. Podle Kateřiny Jacques ji bil i ve voze cestou na policejní služebnu:

"Oni mě zmlátili před zraky mých dětí, které jsou z toho v absolutním šoku. Všichni ostatní policajti jenom hlídali, aby to nikdo nefotil, a nikdo ho nezastavil,"

řekla po propuštění Kateřina Jacques. Předseda Strany zelených Martin Bursík považuje jednání policie za nepřijatelné a žádá vysvětlení od ministra vnitra Františka Bublana:

"Já jsem z toho viděl fotografie, protože tam byli další kolegové ze Strany zelených, takže to fotili, a ty fotografie jsou otřesné. Tam skutečně klečí policista na Kateřině a mlátí ji. Tohle skutečně vyžaduje důslednou prověrku v policii a hlavně kroky, které by zamezily tomu, aby se tyhle věci opakovaly."

Kateřinu Jacques na prvomájové demonstrace zbil policista, Foto: ČTK
Opozice šla ve své kritice policejního kroku ještě dál. Miroslava Němcová z ODS žádá demisi ministra Bublana:

"Protože to násilí, které užívá policie, se stupňuje a nikdo z policie za to nebyl ani trestán, ani nijak postižen. Tak se domnívám, že už není jiná cesta, než aby z toho vyvodil osobní důsledky ministr vnitra pan Bublan."

František Bublan ale odstoupit odmítá. Tvrdí, že nemůže nést odpovědnost za práci každého jednotlivého policisty a požadavek ODS na svou demisi považuje pouze za součást předvolebního boje. Brutální útok policisty však označil za úlet:

"Domnívám se, že zásah byl úplně zbytečný a že ten policista se choval naprosto neadekvátně. Nechápu ani, proč udělal takovýto zákrok."

Za neomluvitelný označil postup policisty premiér Jiří Paroubek. Při schůzce s Kateřinou Jacques na Úřadu vlády prohlásil, že policista zřejmě jednal v pominutí mysli a měl by opustit řady policie. O vyšetření zákroku požádal policejního prezidenta Vladislava Husáka i ministr spravedlnosti Pavel Němec. Policie ale tvrdí, že její příslušníci museli proti kandidátce Zelených použít donucovacích prostředků, protože odmítla uposlechnout jejich opakované výzvy.