Iráčané se v Praze učí, jak ochraňovat své památky

r_2100x1400_radio_praha.png

Po čtyři týdny se bude devět odborníku z Iráku školit v Česku v otázkách územního plánování a památkové péče. Iráčané přijeli do hlavního města na pozvání pražského magistrátu, který tak chce přispět k poválečné obnově Iráku. Kromě Prahy navštíví i další města a památkové rezervace v České republice. O podrobnosti se zajímala Milena Štráfeldová:

Územní plán a jeho projednávání, městská infrastruktura, ochrana památek i stavební legislativa - tím vším se budou v příštích týdnech v Česku zabývat odborníci z Iráku. Jsou mezi nimi zástupci městských úřadů, architekti a památkáři.

"V loňském roce v létě se dohodlo, že Praha přijme přibližně devět až deset odborníků z Basry a z Bagdádu a proškolí je. Ta realizace bude probíhat od 9. ledna do 5. února,"

upřesnil mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf. O tvorbě územního plánu pro Bagdád a Basru jednal už v roce 2004 ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda a tehdejším starostou Bagdádu Alá Tamímím. Původně Iráčané chtěli, aby čeští architekti přijeli do Iráku a plán pro obě historická města, silně poškozená válkou, vypracovali přímo na místě. Zabránila tomu ale bezpečností situace v zemi, a iráčtí odborníci proto naopak přijeli studovat do Prahy:

"Jsme z Bagdádu a přijeli jsme do Prahy, abychom poznali vaši kulturu a naučili se, jak ochraňovat památky. Bagdádské památky hodně utrpěly za války. Učíme se tu, jak chránit naši kulturu,"

řekl mi během školení v Útvaru rozvoje hlavního města Prahy jeden z iráckých odborníků. Iráčané kromě Prahy navštíví také Brno, kde budou celý týden studovat na tamní fakultě architektury Vysokého učení technického. V dalších historických městech, například v Českých Budějovicích nebo Českém Krumlově, se budou na konkrétních případech seznamovat s památkovou péčí v Česku. To jim podle jednoho z organizátorů školení Nisana Jazairiho pomůže s ochranou památek doma:

"To se hlavně týká Bagdádu, který má velmi zajímavé historické centrum. To je ve velice špatném stavu a my se jim v podstatě snažíme pomoci, aby mohli vytvořit systém, jak zachránit historické bloky města."

Studijní pobyt iráckých odborníků v Česku hradí podle svého mluvčího Jiřího Wolfa Magistrát hlavního města Prahy.

"Je to pomoc Prahy na obnovu Iráku. Celková částka na měsíční pobyt bude přibližně milion dvě stě tisíc."

Na poválečné obnově Iráku se Česká republika podílí dlouhodobě. Český kabinet vyčlenil v roce 2003 pro Irák celkem 520 milionů korun. V roce 2004 věnoval dalších deset milionů na obnovu iráckých kulturních památek a 12 milionů na projekty rozvojové spolupráce. Z nich se financovalo například školení iráckých restaurátorů archiválií, pomoc pro iráckou Národní knihovnu nebo oprava pevnosti ve městě Irbil.