Jak na pat

Mirek Topolánek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Předseda Občanské demokratické strany Mirek Topolánek vyzval premiéra a předsedu ČSSD Jiřího Paroubka, aby se svou dosluhující vládou podal demisi, a přispěl tím k odblokování patové povolební situace. Připustil také, že jeho kabinet trojkoalice by mohl mít omezený mandát a úkol dovést zemi k předčasným volbám.

Jiří Paroubek a Mirek Topolánek v 'Otázkách Václava Moravce', foto: ČTK
Vše se odehrálo před televizními kamerami v nedělním diskusním pořadu. Mirek Topolánek vyzval Jiřího Paroubka, aby se svou dosluhující vládou podal demisi. Je přesvědčený, že tentokrát by ji prezident Václav Klaus neodmítl, jako to nedávno už jednou udělal. Po demisi kabinetu vedeného Jiřím Paroubkem by se vlády mohla ujmout vláda trojkoalice ODS, lidovců a zelených. Takový postup by podle Mirka Topolánka mohl pomoci odblokovat současnou politickou situaci:

"Pan předseda Paroubek mohl dávno podat demisi, mohl odejít, já doufám, že to udělá. Já myslím, že pan prezident pochopil, že to je užitečné, že kdyby ji teď podal, tak tu demisi přijme. Už jsme mohli být dál. Byli bychom sice v neústavní situaci, ale stejně neústavní, v jaké se nacházíme dnes v Poslanecké sněmovně."

Mirek Topolánek, foto: ČTK
Jiří Paroubek to odmítl. Rezignovat hodlá až po jednání, kterého se zúčastní i prezident Václav Klaus:

"Když budu vědět, kam se ty věci budou hýbat tak, abych neodešel od věcí, a nenechal bych tam něco, co bych řekl, že je tak trošku zadělání na nějaký ústavní galimatyáš."

Na Topolánkovu adresu Jiří Paroubek poznamenal, že od člověka, který je v mimoústavním režimu, je výzva k demisi pikantní:

"Chtěl bych připomenout, že před těmi čtyřmi, pěti týdny jsme byli připraveni podat demisi prakticky okamžitě, a tehdy to bylo od pana prezidenta vyhlášeno za nekonstruktivní čin. Tak že já musím jednat o těch věcech trpělivě. Nejlepší cestou k demisi mé vlády by bylo, abychom se pohybovali na bázi ústavy."

Demise současné vlády by ale podle Mirka Topolánka přispěla k odblokování patové povolební situace:

Jiří Paroubek, foto: ČTK

"Demise, kterou by Václav Klaus přijal a jmenoval případně tu vládu, která už je několik týdnů sestavená, by umožňovalo minimálně posunout věci v tom smyslu, že ta nová vláda by začala pracovat, byla by to vláda s mandátem a mohla by i spolupracovat na tvorbě státního rozpočtu a těch opatření, které jsou nutné k jeho dosažení. Ta situace je tristní, kdy schodek, který oni připravují, je takový, že bychom neplnili konvergenční kritéria."

Úřadující premiér Jiří Paroubek ale navrhuje následující scénář:

"Zvolit předsedou Poslanecké sněmovny sociálního demokrata, já podám okamžitě poté demisi, první pracovní den následující poté, no a ten další den může být jmenován předsedou vlády pan Topolánek nebo někdo jiný."

Východiskem zablokované situace je podle Mirka Topolánka rovněž politická vláda s časově omezeným mandátem, která by svůj program zúžila na rozpočet, evropské fondy a takové změny volebního systému, jež by v předčasných volbách zamezily opakování politického patu.

Prezident chce znát výsledek sestavování vlády v pátek. Na tento den si pozval Mirka Topolánka na Hrad.