Jak se léčí zranění, cholera či podvýživa můžete zjistit v nemocnici Lékařů bez hranic

Interaktivní výstava Polní nemocnice, foto: ČTK

S Lékaři bez hranic se můžete setkat v mnoha státech světa, většinou v místech konfliktů, epidemií nebo humanitárních krizí. V první polovině května za nimi ale nemusíte vyrazit do Afriky nebo Asie, stačí zajít na pražském náměstí Míru, kde vyrostla jejich polní nemocnice.

Interaktivní výstava Polní nemocnice,  foto: ČTK
"Taky jsme museli sprejovat boty, musíte je takhle natočit a pak postříkat. Měli jsme samozřejmě zaměstnance, kteří to pro nás dělali. Když jsem se pak vrátila, měla jsem všechny kalhoty špinavé a zničené od chlóru," popisuje Reena Sattar své zkušenosti s misí v Siera Leone, kde propukla epidemie eboly, a pumpuje postřikovačem podobným tomu používanému k postřiku stromů. Právě boji s ebolou je věnována jedna z částí improvizované "polní nemocnice", která má veřejnosti přiblížit činnost Lékařů bez hranic a seznámit je s tím, co se děje v případě zmíněné epidemie, válečného střetu nebo přírodní katastrofy. Organizace by chtěla jejím prostřednictvím upozornit také na vzrůstající počet útoků na nemocnice.

Před kostelem svaté Ludmily stojí několik stanů, jezírko s vodou nebo latríny a dokumentují různé činnosti, kterými se Lékaři bez hranic na svých misích zabývají. Jednou z těch nejčastějších je očkování, říká lékařka Radka Čapková:

Interaktivní výstava Polní nemocnice,  foto: ČTK
"Očkování je součástí prakticky všech našich projektů. Očkujeme děti rutinním očkováním podle očkovacího kalendáře, který v té zemi platí, a děláme očkovací kampaně v případě, že někde propukne nějaká epidemie nebo její propuknutí hrozí. Potom očkujeme proti spalničkám, meningitidě, žluté zimnici a nově i orální vakcínou proti choleře."

"Výstava je velmi autentická. Exponáty, které tady vidíte, jsou věci, které při práci běžně používáme. Tady vidíte, co používáme k očkování. Největší problém je v tom, že se očkovací látky musí skladovat v chladu mezi 2 až 8 stupni. To bývá výzva pro naše logistiky, kteří musí dostat ty očkovací látky z Evropy až na místo určení. Samotný transport až na letiště nebývá takový problém, složitější je, aby se dostaly někam, kde je možné mít lednici a generátor. Balí se do velkých krabic, kde se dávají ledové vložky, aby se teplota udržela. V těch velkých krabicích se pak převážejí na místo určení. Na denní potřebu, kdy týmy vyjíždějí do terénu, tak jsou převáženy v menších přepravkách, kde se nutná teplota udrží jen pár hodin."

Chirurgie - nafukovací stan

Interaktivní výstava Polní nemocnice,  foto: ČTK
Pozornost je věnována také méně známým chorobám, psychologické pomoci nebo podvýživě. Lidé si mohou prohlédnout a vyzkoušet, jak se zjišťuje a řeší podvýživa. To řešení není nic pro lidi alergické na arašídy, speciální výživa, kterou se děti léčí, je totiž vyrobena právě z nich. Ti nealergičtí zájemci mohou i sami ochutnat.

Součástí výstavy je i chirurgická jednotka, tedy pro laika spíše nafukovací stan. I tak totiž chirurgovo pracoviště může vypadat, popisuje Tomáš Šebek: "Výhodu má tento nafukovací stan v tom, že ho lze, od toho, kdy ho vybalíme z krabice až po prvního pacienta, využít v rámci dvou hodin. Je to kompletně vybavená nezávislá chirurgická jednotka. Představte si, že třeba na Haiti v roce 2010, když bylo zemětřesení, tak jsme byli schopni poskytovat péči v rámci několika hodin potom, co k tomu neštěstí došlo."

Tomáš Šebek byl už na misích na Haiti a v Afghánistánu. O svých zážitcích napsal i knížky, jedna z nich se už jako audiokniha bude křtít v rámci doprovodného programu výstavy, v plánu je také infovečer nebo promítání filmů.

Polní nemocnice bude na náměstí Míru do 13. května, v budoucnu navštíví pak další česká města a přesune se i na Slovensko.

Součástí týmu Lékařů bez hranic nejsou samozřejmě jen lékaři, misí se účastní i sestry a své nezastupitelné místo má i logistik. Na starost má např. péči o pitnou vodu, popisuje Zdeněk Müller a ukazuje na provizorní vodovod: "Tam, kde působíme, je voda relativně vzácná. Její úprava něco stojí, především tedy stojí čas. Tady jsou takové speciální kohouty, které nejdou otevřít tak, aby to teklo bez kontroly."