Nekašlejme na druhé! České nevládní organizace vyzývají k soucitu a dodržování opatření

Ilustrační foto: Pexels / CC0

K výzvě Nekašlejme na druhé!, která apeluje na lidi v Česku, aby byli ohleduplní vůči druhým a dodržovali vládní nařízení proti koronaviru, se připojilo na šest desítek nevládních organizací. Upozornily, že v jarní vlně pandemie čelily náporu klientů a práce srovnatelnému se středně velkou katastrofou. Teď se podle nich situace opakuje, jen s mnohem horšími čísly.

K iniciativě, se kterou přišel Člověk v tísni, se připojily organizace jako Charita, ADRA, Naděje, Asociace veřejně prospěšných organizací, Česká rada dětí a mládeže, Liga lidských práv, EDUin, Greenpeace nebo Lékaři bez hranic.

Ve výzvě poukazují na to, že podle průzkumů nemalá část společnosti v právě probíhající vlně pandemie covid-19 nedodržuje ani základní doporučení. Zlehčuje situaci, je unavená a frustrovaná z karantény na jaře, nedůvěřuje institucím nebo některým politikům, kterým vyčítá zmatečnou komunikaci a podcenění příchodu druhé vlny.

Významnou roli podle neziskových organizací hraje i výpadek příjmů a finanční nejistota, proto jsou nutné kompenzace od státu.

"Jsme svobodné organizace, které mohou mít vůči veřejným politikám tisíc a jednu výhradu, ale teď je potřeba táhnout za jeden provaz. Vyzýváme k soucitu s těmi, které může vir připravit o život, nebo ponesou druhotné následky. Vyzýváme k dodržování základních pravidel, o kterých víme, že fungují. Pokud můžete, pomozte svým sousedům a lidem v okolí. Překonejte ostych a nabídněte pomocnou ruku," vyzývají autoři apelu.

Cítíme potřebu říct to nahlas

Foto: Lukáš Milota,  ČRo

Lékaři bez hranic se rozhodli výzvu podpořit i kvůli zahraniční zkušenosti v první vlně epidemie. "Naše týmy pomáhaly při první vlně zdravotníkům zejména v zemích jako jsou Itálie nebo Španělsko, a na vlastní oči viděli, co pro společnost znamená kolaps zdravotního systému. Proto i teď cítíme potřebu nahlas říct, že chovat se v souladu se základními pravidly typu nošení roušek, dodržování odstupu od ostatních nebo používání desinfekce skutečně smysl má a je to důležité," řekl Českému rozhlasu mluvčího Tomáš Bendl.

Na mnoha místech pomáhají i dobrovolníci - třeba z Národní asociace dobrovolnictví, která výzvu také podporuje. Její členové se už do pomoci ve druhé vlně epidemie zapojili.

"Registrujeme výzvu lékáren na pomoc s distribucí léků. Soustřeďujeme síly na to, abychom byli k dispozici i v zařízeních, kde budou docházet odborné kapacity. Abychom prostě přispěli k co možná nejlepšímu zvládnutí situace," uvedla ředitelka Asociace Lenka Černá.

Organizace zároveň uvádějí, že i přes nařízená omezení fungují. Lidem připomínají, že jsou v případě nouze připraveny poskytnout asistenci či jinou pomoc.