Jaká bude politická budoucnost Jana Švejnara?

Jan Švejnar, foto: ČTK

Důstojným soupeřem Václava Klause byl jeho protikandidát Čechoameričan Jan Švejnar. Málokdo asi čekal, že během krátké doby tak razantně zasáhne do volby prezidenta. Ještě před dvěma měsíci byl známý spíše jen v odborných kruzích, podotýká politolog Jiří Pehe.

Jan Švejnar, foto: ČTK
"Dokázal stávajícího prezidenta a zároveň politika, který se v české politice pohybuje už 19 let, dohnat až do 6. kola prezidentské volby, kde zvítězil stávající prezident jenom velmi těsně. To je samozřejmě úspěch, zejména podíváme-li se na průzkumy veřejného mínění, tak je jasné, že Jan Švejnar vzbudil v české veřejnosti velká očekávání a že ho tady zřejmě čeká určitá politická budoucnost."

Sám Jan Švejnar nebere výsledek volby jako prohru. Co mu tedy prezidentská kampaň vzala a co dala?

"Znalosti, dodala mě odvahu pokračovat dál a jak budu pokračovat, to ještě nevím. Co mě vzala? Pár týdnů života, ale já myslím, že to, co mě dala, je mnohem víc."

Jan Švejnar, foto: ČTK
Od pátku visí ve vzduchu otázka, co bude Švejnar v české politice dělat. Ekonom má práci na univerzitě v Michiganu. V Česku o něj stojí sociální demokraté i zelení. První místopředseda ODS Pavel Bém dokonce nadhodil možnost, že se jednou veřejnost setká se Švejnarem jako protikandidátem Jiřího Paroubka nebo Martina Bursíka. Jeden z delegátů na schůzi sociální demokracie podle tisku řekl: vyrobili jsme si vlastního oponenta. Politickými kuloáry se už začala šířit úvaha, že by mohl zamířit na ministerskou židli do Topolánkovy vlády.

A co na to Jan Švejnar? Hodlá nějaký čas odpočívat. V české politice ale chce zůstat, protože občané jeho další angažovanost očekávají. Zatím nevylučuje žádnou z možností. Kam může podle politologa Jiřího Pehe směřovat.

Jan Švejnar (vlevo) a Jiří Paroubek, foto: ČTK
"On bude muset zůstat nějakým způsobem v politice. Zda-li se rozhodne pro stranickou politiku nebo spíše pro nějaký nadstranický post, například pozici senátora, to záleží na něm. Dalo by se samozřejmě předpokládat, že pokud by založil politickou stranu, tak by měl poměrně velkou šanci na úspěch. Je zde značné množství voličů v politickém středu, kteří dlouhodobě nemají skutečně koho volit a přiklání se jednorázově k té či oné politické straně a nebo nevolí. Potenciál tady určitě je, ale otázka je, zda by to bylo úplně nejlepší rozhodnutí, protože v okamžiku, kdy by Švejnar vstoupil do stranické politiky, tak si tím vlastně ztěžuje cestu k případné další prezidentské kandidatuře."

Nynější volba prezidenta zamávala se všemi stranami. V ČSSD se objevil další odpadlík, komunisté taktizovali, lidovci byli nejednotní, šarvátky v ODS zakryla výhra, zeleným chyběla poslankyně, což rozzlobilo předsedu Bursíka. Je otázkou, jak bude vypadat příští volba. Teď všichni volají po tom, aby prezidenta volili sami občané. Stejné to však bylo i před pěti lety a přesto dál prezidenta volí parlament. Pro jakou volbu je Jan Švejnar?

"Já jsem pro přímou volbu. Myslím si, že v této oblasti mohou občané získat všechny informace, které potřebují, není zde potom jakékoliv nařčení z korupce, čili ve všech ohledech je to mnohem lepší, když občané volí přímo."