Jakubu Jandovi hrozí vyhazov z reprezentace

Jakub Janda, foto: ČTK

Zákopová válka - tak lze asi nejvýstižněji označit situaci, která už více než rok panuje mezi skokanským úsekem a týmem kolem našeho současného nejlepšího skokana a zároveň vítěze Světového poháru Jakuba Jandy. Spor dospěl tak daleko, že reálně hrozí Jandův vyhazov z reprezentace, neboť rada Úseku skoků dala výkonnému výboru českého lyžařského svazu doporučení na pozastavení nominace Jandy do doby, než podepíše reprezentační smlouvu.

Spor se vede, jak jinak, o peníze. Konkrétně o reklamní plochu na lyžích, kterou úsek skoků poskytl svému sponzorovi a zatímco loni ještě Jandu finančně odškodnil, pro letošní sezónu se s ním nijak vyrovnávat nehodlá. Zdůvodňuje to mj. tím, že tzv. Jandys tým požadoval 5 miliónů korun, což však Jandův manažer František Jež odmítá.

"Samozřejmě nikdo z nás tuto částku nepožadoval, řešili jsme to možností získat zpět plochu, která v loňské sezóně patřila Jakubovi. Ta nám byla odebraná, na základě toho jsme požadovali kompenzaci. V loňské sezóně se tato reklamní plocha podstoupila za 1,05 miliónů korun, tzn. že tato částka by měla být letos minimálně a od ní by se vyvíjela dál."

Obě strany zatím věnovaly daleko více času i úsilí boji za přesvědčení veřejnosti o své pravdě, než snaze dohodnout se na nějakém kompromisu. V tomto kontextu zní doslova neuvěřitelně věta v materiálu, který obdrželi novináři od Úseku skoků - cituji: "Věříme, že se na cestě hledání jak vyřešit tento sportovně-lidský problém postaví tentokrát media se vším svým vlivem na správnou stranu." Neschopnost se domluvit dokládají i slova předsedy Úseku skoků Leoše Škody.

Jakub Janda

"Samozřejmě rada úseku s nimi seděla a toto vyjednávání skončilo v patové situaci. V tu chvíli za nimi nebudu celý rok chodit, jaké budou mít požadavky, to po mně v mé práci nikdo nemůže chtít. Jednání bylo jedno. Nevidím důvod, proč bych s nimi měl vyjednávat. To je jejich parketa, jeho manažeři mu shání peníze, ne my. Když po nás něco chtějí, tak to by měli oni chtít. Já přece do té tramvaje nenastupuji, oni do ní nastupují. My jsme Úsek skoků."

Spíše bojovně než smířlivě zní i slova samotného českého reprezentanta.

"Samozřejmě ta situace není nejlepší, ale sport i život je boj a kdo nebojuje, tak nevyhrává. Všechno v životě je risk a kdo neriskuje, tak nic nemá."

Uklidnit a především vyřešit patovou situaci se ještě tento týden pokusí domácí lyžařský svaz. Člen jeho výkonného výboru Čestmír Skrbek nabízí dvě varianty řešení.

Jakub Janda,  foto: ČTK
"První možnost je, že budeme ctít rozhodnutí rady Úseku skoků a vlastním výborem stvořeným bonifikačním řádem se budeme snažit naše nejlepší závodníky, kam Jakub Janda určitě patří, bonifikovat. Druhá varianta je, že zkusíme obě strany přivést k jednomu stolu a vytvořit kompromis v jednání, tak aby to vyhovovalo oběma stranám."

Druhá možnost, tedy dostat za společný jednací stůl obě znesvářené strany se jeví dost nereálně. Vypadá to, jako by si ani jedna z nich neuvědomovala, že nedohodou utrpí citelně obě. Skrbek namítá.

"Já teď přestanu být politikem, já si myslím, že si to musí uvědomit."

V případě krachu jednání doufá Jakub Janda, že se dočká pomoci od mezinárodní lyžařské federace, neboť absence obhájce Světového poháru by poškodila celý skokanský sport.

"Myslím, že by v tu chvíli do toho zasáhla FIS, protože by to byla mezinárodní ostuda."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio