Jednání o možných koalicích v nových krajích

Logo voleb 2000

Představitelé politických stran v některých krajích začali vyjednávat o koalicích v krajských zastupitelstvech, která vzešla z nedělních voleb. Josef Kubeczka jejich jednání sledoval.

Sociální demokracie nevylučuje spolupráci s komunisty. Přestože Komunistická strana Čech a Moravy obstála ve volbách do krajských zastupitelstev, některé strany s ní v případných koaličních jednáních nepočítají. Jak potvrdil předseda sociálních demokratů Miloš Zeman, jeho strana nehodlá jednotlivým krajům nařizovat, s kým mohou o povolební spolupráci jednat a s kým ne:

"Já vycházím z toho, že každý region je samostatný a my nejsme leninská strana bolševického typu, kde předseda zavelí a všichni poslechnou. To znamená, že řekl jsem, že tato jednání budou probíhat u těch regionů, které si taková jednání budou přát. My nikoho nevylučujeme ze hry, ale musíme samozřejmě respektovat i zájmy těch partnerů, se nímiž případně půjdeme do koalic."

O koaličních jednáních v krajích diskutoval také celostátní výbor Křesťanské a demokratické unie-Československé strany lidové. Opakovaně tam zaznělo, že s komunisty do koalice nikdy. Potvrdil to ostatně předseda lidovců Jan Kasal:

"Shodli jsme se, že nikoli s komunisty a s ostatními je možná jakákoli dohoda, pokud bude výhodná pro kraj."

Stejný názor vyslovil i další představitel čtyřkoalice, předseda Unie svobody Karel Kühnel. Podle něho by se čtyřkoalice neměla v krajích bránit spolupráci s Občanskou demokratickou stranou, ale i se sociálními demokraty:

"Třeba i všech tří stran najednou tam, kde to bude dávat smysl."

K této spolupráci mají ale někteří příští krajští hejtmani jiný názor. Příkladem je František Slavík ze Zlína:

"Já si myslím, že bysme měli zvolit jednu z těchto velkejch stran jako základ koalice a spíše uvažovat o rozšíření spektra o nezávislé, kteří u nás získali poměrně velký mandát a je tam vidět, že mají skutečně za sebou voliče."

Vítěz voleb do krajských zastupitelstev - Občanská demokratická strana - také jednoznačně odmítá jakoukoliv spolupráci s komunisty. Ostatním koalicím se nebrání.

Vítězem letošních senátních voleb bude zřejmě čtyřkoalice. Tak alespoň výsledky předpovídá exkluzivní průzkum konsorcia agentur SC a C a STEM pro Český rozhlas, Českou televizi, Mladou frontu Dnes a iDnes, ve kterém se sociologové ptali deseti tisíc lidí ve všech obvodech. Podle jejich mínění by čtyřkoalice měla mít 11 nových senátorů, ODS 7, nezávislí kandidáti dva a sociální demokraté a komunisté by měli vyjít naprázdno. Otázkou však zůstává šest volebních obvodů, kde jsou preference tak vyrovnané, že nelze říct, kdo bude pravděpodobným vítězem. I v těchto volbách platí pro demokratické parlamentní strany zásada, že jejich voliči by neměli v nedělním druhém kole podporovat komunistické kandidáty na senátory. I když šéf sociálních demokratů Miloš Zeman podporu některých komunistických kandidátů nevyloučil.