Předsednictvo ČSSD podpořilo Miloše Zemana v čele strany a vlády a vyslovilo se pro pokračování opoziční smlouvy

Miloš Zeman

Předsednictvo sociální demokracie se v neděli celý den zabývalo neúspěchem strany v senátních a krajských volbách. Shodlo se na tom, že nechá vypracovat důkladnou analýzu volebního neúspěchu. Další informace má Zdeňka Kuchyňová.

Milan Zeman
Miloš Zeman po skončení jednání předsednictva ČSSD uvedl, že širší vedení strany přijalo jednomyslně jeho zprávu o výsledcích voleb. Vinu za volební propad ČSSD vzal na sebe předseda strany Miloš Zeman. Širší vedení strany mu však v neděli vyjádřilo plnou podporu. Podle něj by měl setrvat jak ve funkci šéfa strany, tak v úřadu premiéra. Miloš Zeman přitom, jak v neděli uvedl, po neúspěchu ČSSD v podzimních volbách sám na demise pomýšlel Předsednictvo ČSSD uložilo v neděli stranickým orgánům podrobné anylýzy výsledků krajských i senátních voleb. První z nich by měla být už v prosinci. Komplexní analýza pak do příštího června. Předsednictvo sociální demokracie se chce z analýzy volebního propadu poučit. Kritice podrobili jeho členové volební kampaň strany. Miloš Zeman ale za neúspěchem vidí něco jiného. Chybně totiž očekával, že krajské volby budou kopií voleb do sněmovny. Lidé ale volili krajské parlamenty spíše jako obecní zastupitelstva. A na komunální úrovni má sociální demokracie tradičně slabší postavení. Sociální demokracie se podle Zemana oslabila, když stáhla některé schopné lidi z regionů, aby naplnila svou roli vládní strany. ČSSD tak nyní podle něj čeká "drobná masarykovská práce" s budováním stabilních krajských základen.

Předseda ČSSD Zeman v neděli také prakticky vyloučil možnost zrušení takzavné Bohumínské výzvy ČSSD o zákazu vládní spolupráce s komunisty. Podle Zemana má nyní ČSSD o důvod víc proč si dát na KSČM pozor. Komunistický šéf Grebeníček totiž veřejnost o povolební noční schůzce se šéfem sociálních demokratů podle něj vědomě dezinformoval.