Jednání o vládní koalici pokračují

Vyjednávání o sestavení nové koaliční vlády probíhají stále velmi intenzívně. Strany, které by mohly vytvořit středopravý kabinet, tedy ODS, KDU-ČSL a Strana zelených, se shodly v názoru, že v i nejproblémovějších oblastech jsou schopny najít společný jazyk. Problémem tak nadále zůstává patová situace v nové Poslanecké sněmovně, kde tyto tři strany mají stejný počet sta křesel jako levicoví sociální demokraté a komunisté.

Pavel Bém
Vyjednávání dospěla do fáze, kdy by nic nemělo bránit přípravě koaliční smlouvy. Místopředseda ODS a člen vyjednávacího týmu za tuto stranu Pavel Bém přesto upozorňuje, že jednání jsou teprve na začátku a ještě není možné mluvit o dohodnuté koalici: "V obou případech jsme našli poměrně velký objem programových shod v našich programech, ale v žádném případě ne takové, abychom mohli říci, že máme prostě hotovou koaliční dohodu. My v této chvíli pracujeme na tom, zda-li budeme schopni vytvořit vládu pravého středu se Stranou zelených a KDU-ČSL."

Důležitá také budou setkání vyjednávacích týmů občanských a sociálních demokratů. První z nich proběhne v pátek. Pokud by jednání ODS o nové vládní koalici zkrachovala, nárokuje si sociální demokracie právo pokusit se sestavit vládu. Místopředseda strany Bohuslav Sobotka nastínil, jakou vyjednávací taktiku by zvolili:

Bohuslav Sobotka
"V tuhle chvíli je na tahu ODS. Pokud se jim nepodaří sestavit vládu, pak si myslím, že by měla být na tahu druhá nejsilnější politická strana. My budeme vždy jednat se všemi stranami v Poslanecké sněmovně, a to jak o ustavení orgánů Poslanecké sněmovny, tak i o případném sestavení vlády."

Zatím se zdá, že sociální demokraté házejí ODS udičku. ČSSD chce při povolebních jednáních prosazovat, aby její zástupce obsadil funkci předsedy Poslanecké sněmovny. Lídři strany zároveň odmítli, že by tuto vysokou ústavní funkci vyměnili za podporu budoucí vlády občanských demokratů, lidovců a zelených. Tak to sdělil Bohuslav Sobotka: "Já si myslím, že sociální demokracie by měla nárokovat funkci předsedy Poslanecké sněmovny, ale současně nebudeme podporovat žádnou pravicovou vládu. To je silný názor a shodli jsme se na jednání předsednictva."

Lubomír Zaorálek
Dosavadní předseda Poslanecké sněmovny, sociální demokrat Lubomír Zaorálek to stručně potvrdil: "Mohu snad říci, že je pravda, že tohle je jeden z návrhů, který si dovedu představit, že s ním do těch rozhovorů půjdeme."

Bytí či nebytí nového koaličního kabinetu budou mít v rukou poslanci při hlasování o důvěře vládě. Poslanecká sněmovna by měla být brzy funkční. Lubomír Zaorálek navrhl, aby se její ustavující schůze konala 27. června. Do té doby se mají parlamentní strany dohodnout na tom, jak bude nová dolní komora parlamentu vypadat. Prezident Václav Klaus považuje navrhovaný termín za přijatelný: "Já nevidím žádný důvod, aby došlo k nějakému oddalování svolání ustavující schůze nové Poslanecké sněmovny. Myslím, že by to ničemu neprospělo, a zejména se mi zdá, že není potřeba, aby tato schůze byla svolávána v den, kdy bude definitivně dokončena a podepsána slavnostně dohoda o potenciální budoucí koalici."