Jindřich IV. otevřel Letní shakespearovské slavnosti

Jindřich IV.

Jako už řadu let i nastávající léto obohatí kulturní život České republiky divadelní festival Letní shakespearovské slavnosti. Přehlídka začala ve čtvrtek na Pražském hradě premiérou hry Jindřich IV. a postupně se rozšíří do dalších českých měst, i dál.

Jindřich IV.
Letní shakespeatovské slavnosti rok od roku rostou. Dva prázdninové měsíce sice nabízejí jen něco přes 60 večerů, ale letní Shakespeatrovské slavnosti nabídnou hned 148 představení. Uskuteční se totiž také v Brně, Ostravě, Olšanech a ve čtyřech slovenských městech. Divadelní maraton zahájila premiéra Jindřicha IV. v prostorách Nejvyššího purkrabství Pražského hradu. V překladu Martina Hilského hru nastudovala režisérka Lucie Bělohradská. Hilský volbu titulu velmi chválí:

"Je to první Shakespearova historická hra, která se objevila na repertoáru slavností. Po těch mnoha komediích a tragédiích je opravdu na čase ukázat divákům také jednu historickou hru."

Režisérka Lucie Bělohradská,  foto: ČTK
Dvoudílné drama z prvního období Shakespearovy tvorby je mohutnou freskou o králi Jindřichu IV. a jeho synovi, princi Jindrovi, který utíká před politikou do hospod a potuluje se se svým kumpánem Falstaffem. Když se ale sám stane králem Jindřichem V., Falstaffa zavrhne. Hra je plná kontrastů, obrazy z vrcholné politiky se střídají se společenským dnem. Podle Hilského se Jindřich IV. velmi dobře hodí do otevřeného prostoru Nejvyššího purkrabství Pražského hradu.

"Jednak je to tím, že ta hra inklinuje ke komedii. To je zcela výjimečné. Žádná jiná hra neobsahuje postavu Falstaffa a Falstaff je jedna z největších Shakespearových postav vůbec a je to zároveň komediální archetyp. A s tím letním prováděním pod širým nebem souvisí také úžasná rozprostraněnost této hry, protože ona se odehrává jednak v interiérech, v královském Westminsteru a v londýnských putykách a nevěstincích, ale také na otevřených bitevních pláních."

Jan Dolanský a Ladislav Mrkvička ve hře Jindřich IV.,  foto: Viktor Kronbauer,  AGENTURA SCHOK
Režisérka Lucie Bělohradská obsadila do role prince Jana Dolanského, starého krále hraje Ladislav Mrkvička a pro Falstaffa objevila úspěšného ostravského herce Norberta Lichého. Svou úpravou a výkladem přinesla mnoho novinek.

"Lucie Bělohradská do toho vnesla něco velmi, velmi důležitého, prtože se rozhodla tuto hru předvést jako hru politickou a to se jí také podařilo. Samozřejmě je tam i Falstaff, a mimochodem je naprosto skvělý, ale je tam především to politické téma, boj o moc, ty politické kalkuly, podrazy, lsti, klamy a lži..."

Jan Dolanský,  foto: Viktor Kronbauer,  AGENTURA SCHOK
Režisérka Bělohradská pro tuto přehlídku už dříve nastudovala Hamleta s Jiřím Langmajerem v titulní roli. Letošní přehlídka uvede i reprízy dříve úspěšných inscenací: chybět nebude loňský divácký hit Veselé paničky windsorské režiséra Jiřího Menzela s Bolkem Polívkou a Simonou Stašovou, Macbeth s Veronikou Freimanovou jako Lady Macbeth i Antonius a Kleopatra s česko-slovenským obsazením. Derniér se dočkají obě nastudování Komedie omylů. Českou premiéru bude mít na slavnostech ostravská inscenace Romea a Julie režiséra Pavla Šimáka. Novinkou slovenské části festivalu bude hra Oko za oko v režii Michala Vajdičky.