Jirák: Za BBC u nás nevznikla náhrada

Foto: www.bbc.co.uk/czech
0:00
/
0:00

Z českého mediálního prostředí odchází vysílání BBC World Service v češtině. Své působení v éteru ukončí ve dvou etapách. K 23. prosinci přestane vysílat publicistiku, zprávy bude redakce nabízet do konce ledna a ve stejném termínu ukončí svůj online provoz webové stránky vysílání. O důvodech tohoto rozhodnutí a vlivu, který stanice v českém prostředí měla či má teď více Vilém Faltýnek.

Šéfredaktor českého vysílání BBC Vít Kolář,  foto: ČTK
Šéfredaktor českého vysílání Vít Kolář vysvětluje, že za rozhodnutím britského vedení stanice stojí potřeba BBC World Service reagovat na změněnou situaci ve světě a boj s terorismem, konkrétně například i červencové útoky v Londýně. Z uspořených prostředků bude financován provoz nové televizní stanice pro islámský svět. Důvody, které vedly ke zrušení české redakce BBC, přijel začátkem týdne vysvětlit "z očí do očí" sám ředitel BBC World Service Nigel Chapman. Na podporu zachování českého vysílání sešla před pražským sídlem stanice malá demonstrace, jíž se zúčastnily necelé 4 desítky lidí. Její organizátoři Mladí konzervativci předali Nigelu Chapmanovi petici.

Podle mediálního odborníka Jana Jiráka obohacovalo české vysílání BBC domácí mediální prostředí:

"České vysílání BBC představovalo určitou alternativu k vysílání médií domácího původu. V tomhle smyslu to bylo obohacení. Na druhou stranu zájem o toto vysílání byl velmi nízký a ten odchod sám, jakkoli vzbuzuje nepříjemné pocity u řady lidí, nelze přehlédnout, že je to vlastně malá skupinka."

Šéfredaktor české sekce BBC Vít Kolář ale vyvrací tvrzení o nízké poslechovosti. Množství posluchačů podle něj nebylo důvodem britského rozhodnutí:

"V žádném případě. Podle průzkumu nám vychází poslechovost kolem půl milionu lidí týdně v české republice. Takže poslechovost v žádném případě. A včera i náš ředitel Nigel Chapman to potvrdil, že důvodem zavírání není neúspěch tohoto vysílání. kam by myslím poslechovost patřila."

Jaké jsou tedy ty podstatné důvody?

"BBC World Service se podíval na portfolio svých jazykových redakcí a řekl si: Každý ten jazyk prověřím prizmatem tří kritérií. Za prvé geopolitickým významem země, do které vysíláme, za druhé indexem svobody tisku v této zemi a za třetí dopadem, vlivem v té zemi. Geopoliticky - pámbů zaplať - na této stupnici nebodujeme. Co se týče svobody médií v České republice, podle různých indexů vycházejí velice kvalitně. Subjektivně si můžu myslet něco jiného, že svoboda neznamená nezávislost. A tak to vnímá řada posluchačů a politiků v této zemi. Za třetí je to otázka dopadu a vlivu a tam jsme zabodovali velice. Ale jak říkám, byla to dvě ze tří kritérií, ve kterých jsme neuspěli..."

uvádí Vít Kolář. Jan Jirák z Fakulty sociálních věd o vlivu BBC na domácí prostředí soudí:

"To české vysílání oslovovalo skupinu, v níž značný díl představují ti, kterým se říká 'opinion makers' nebo 'opinion leaders', tedy ti, kteří mohou mít další vliv na veřejné mínění. byl i poměrně velký citační index, BBC se objevovalo sekundárně v tištěných médiích a pod. Nebylo to nevýznamné vysílání. Ale na druhou stranu mě spíš zaráží, že jiná česká média se nepokoušela to, co nabízí BBC, nahradit nebo doplnit. Jinými slovy, že po odchodu BBC tu není plnohodnotná substituce, což po mém soudu může naznačovat, že BBC svým pojetím zpravodajství a žurnalistiky zůstalo trošku cizorodým prvkem v českém prostředí."

Rozhodnutí zrušit vysílání BBC do některých evropských zemí v jejich jazycích tvrdě kritizuje britský deník The Guardian. Podle něj tak Britové ve střední a východní Evropě vyklízejí pole Němcům, kteří vlastní velkou část místních médií.