Jižní Morava nabízí zimní prohlídky v jeskyních a chystá Ráj permoníků

Jeskyně Eliška, foto: Zdeněk Pražák / Creative Commons 3.0 Unported

Jihomoravský kraj představil na veletrhu Regiontour v Brně své novinky v turistické sezóně v letošním roce. A turisté se opravdu mají nač těšit. Magnetem Oslavan bude Ráj permoníků - park s příběhem, kde se spojí poznání se zábavou. Přeshraniční spolupráci pak navázal zámek Slavkov - Austrerlitz a novinky chystají i Sloupsko-šošůvské jeskyně.

Foto: Google Maps
Jižní Morava vytvořila seznam tzv. top výletních cílů. Dostat se na něj není jen tak, uchazeč musí splnit řadu kritérií od kvalitní nabídky, infrastruktury až po poskytované služby. Nově se do projektu připojilo například Brněnské podzemí nebo pavilon Anthropos Moravského zemského muzea. Na jižní Moravě je celkem 28 top výletních cílů.

"Na jižní Moravě najdete všechno za čím by jste museli sjezdit celý svět. Začíná to jeskyněmi v Moravském krasu a končí to krásou vinných sklípků na jižní Moravě,"

uvedl Václav Božek, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje. Kraj navázal spolupráci s Dolním Rakouskem, kde projekt top cílů začali budovat už v roce 2004. V rámci snahy o propojení vznikl například projekt spolupráce zámku Slavkov- Austerlitz a obce Rosenburg s krásným renesančním zámkem. Cílem, který se zatím nedaří zcela naplnit, je prodloužení pobytu návštěvníků v regionu. A právě propojení zajímavostí na obou stranách hranice by k tomu mohlo pomoci, uvedl ředitel zámku Aleš Šilhánek.

Zámek Slavkov
"Součástí je nejenom prohlídka historických objektů, je také doplněna o atraktivní kulturní nabídky, které se v průběhu roku na obou zámcích konají. Součástí je třeba i možnost návštěvy vinných slepů."

Slavkov - dřívější sídlo rodu Kouniců se slavnostně otevírá v nové sezóně 22. března a oba zámky si zapůjčí i výstavy.

"Jde o zapůjčení úspěšné unikátní výstavy pohlednic s napoleonskou tématikou ze sbírkového fondu zámku Slavkov - Austerlitz na celou sezónu do Rosenburgu. A současně Rosenburg zapůjčí do Slavkova výstavu věnovanou renesančnímu sokolnictví."

Sloupsko-šošůvské jeskyně v Moravském krasu,  foto: CzechTourism
Jižní Morava - to jsou i jeskyně. Novinkou pro letošní rok je zpřístupnění nového okruhu Sloupsko-šošůvských jeskyní - a to okruhu historického. V moravském krasu je přístupných pět jeskyní. Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou nejdelší a nejstarší v Česku. První zmínky jsou už z roku 1664, uvedla Miluše Hasoňová.

"Sloupsko-Šošůvské jeskyně objevovali skalní duchové, to byli místní lidé, kteří v jeskyních kopali, hledali tam kosterní nálezy. V jeskyních jsou archeologická neandrtálců a jeskynního medvěda. Lidé potom kosterní nálezy prodávali do různých muzeí a vlastně se tím živili. Říkalo se jim skalní duchové proto, že oni tam kutali ve dne i v noci a lidé, kteří to nevěděli, se jich báli."

Jeskyně tvoří rozsáhlý komplex dómů, chodeb a podzemních propastí. Ty spojují dvě podzemní patra s výškovým rozdílem 60 metrů. Jeskyně Eliška má bohatou krápníkovou výzdobu a vynikající akustiku. Proto se zde pořádají koncerty. Je tu i Nagelova propast hluboká 80 metrů, která je největší podzemní propastí svého druhu v České republice. Jeskyně Kůlna pak nabízí archeologickou expozici. Výzkum doložil osídlení a využívání jeskyně už před 120 000 lety. Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou přístupné i v zimě, ale jen v šošůvské části. Dřív byly v zimě zavřené, protože tu přezimují netopýři.

Jeskyně Eliška,  foto: Zdeněk Pražák / Creative Commons 3.0 Unported
"Jsme největším zimovištěm netopýrů. Při posledním sčítání jich tam bylo asi 1400. Dlouhodobý výzkum ale ukázal, že přezimují pouze v sloupské části jeskyně a v té šošůvské, kde je bohatší krápníková výzdoba, se jim nelíbí, tam nejsou."

Ve Sloupsko-šošůvských jeskyních se můžete i vdávat, třeba v jeskyni Kůlna, zavzpomínala na jednu netradiční svatbu Miluše Hasoňová.

"Nevěsta své rodině řekla, že vyhrála poukaz do Sloupsko-šošůvských jeskyní pro asi 30 lidí. Ve skutečnosti jim zaplatila vstupné a sama jim pak řekla, že musí jít do práce, protože mají inventuru. Oni opravdu nevěděli, že je v té jeskyni Kůlna bude čekat v bílém."

Důl Kukla v Oslavanech,  foto: ČT Brno
Pokud se nechcete vdávat v podzemí, proč ne na vyhlídce ve čtyřiceti metrech. To bude možné v letošním turistickém magnetu Oslavan, kde vzniká zábavní park Ráj permoníků. A to díky rekonstrukci kulturní památky - těžní věže dolu Kukla v Oslavanech. Má navazovat na zdejší tradici uhelného dolování. Věž stojí ve výrobním areálu od roku 1913 a už začala chátrat. Tehdy vznikl nápad, udělat tu zábavní park s příběhem, uvedla Alena Lubasová. A proč Ráj permoníků? Protože podle oslavanských pověstí skutečně permoníci existují.

"Park je na rozloze 6000 metrů čtverečních a je ve dvou úrovních. Projít parkem nebude jednoduché, bude třeba splnit náročné úkoly. Je zde 26 různých atrakcí, nazvaných hornickou hantýrkou. Vznikla také interaktivní hra Magic Permon. Tento zábavní park je určen pro cílovou skupinu tzv. náctiletých. Když jsem si dělala marketingovou studii, kolik je zábavních míst pro dospívající mládež, tak jich moc v ČR není. A čím je chceme zaujmout? Především interaktivní hrou, která je postavená na moderních informačních a komunikačních technologiích. My jsme vymysleli interaktivní hru na principu Pevnost Boyard a celou jsme ji přetáhli do informačních technologií."

Ráj permoníků,  foto: ČT Brno
Jedná se o zábavní park s příběhem, který by se měl otevřít 1. května. Jsou tu tři úrovně obtížnosti. Na šesti trasách tu číhá deset různých nástrah a úkolů. Soutěžící bude muset ukázat dovednosti i vědomosti.

"Vzniká tu největší nadzemní bludiště v ČR. Je to něco, co nám bude imitovat důlní štoly. Je tu i prales. Jak by mohlo vzniknout uhlí bez pralesa? Máme tu i verštat. Zjistili jsme, že řemesla umírají, tak jsme si řekli: ne, není možné udělat hornictví bez řemesel. Vybudovali jsme starou hornickou dílnu, která je zabudovaná do internaktivní hry a plní se tam dovednostní úkoly, třeba skládání sbíječek a podobně."

Je tu i systém nadzemních štol. Funguje tu například otočný tunel, který simuluje pohyb země, pak je tu záchranářská štola i zával a důlní labyrint. Pokud turisté vše překonají, dostanou se do nově zrekonstruované věže, která bude přístupná i pro vozíčkáře.

"Věž má 5 různých oblastí. Ve vyhlídce je netradiční obřadní místnost ve výšce 41 metrů. Máme zde muzeum regionálních a hornických pověstí, sochy permoníků, protože se pořád domlouváme, jak permoník vypadá. V jedenácti metrech na terase je kavárna a cukrárna a odsud vede lanovka přímo do prostoru. Oslavany byly vždy typické lanovkou. Dole vznikají tři podlaží pro pořádání netradičních kulturních a společenských akcí."

Z věže se do prostoru mohou turisté dostat lanovkou a tady narazí i na sopku. Ráj permoníků bude zapojen také do projektu cyklotras v regionu. Stýkat by se tu mělo kolem pěti cyklostezek. Kraj proto přichystal i kvalitní cykloprůvodce - dvacet cyklistických top výletů plus dálkové trasy.

10
49.146718800000
16.879615500000
default
49.146718800000
16.879615500000