Junckerův projev o budoucnosti Evropské unie vyvolal uznání i kritiku

Jean-Claude Juncker, foto: ČTK

Evropa je jen jedna. Její západ i východ by měly být soudržné a překonat vzájemné rozdíly. Ve svém bilančním projevu o stavu Evropské unie to ve středu před členy europarlamentu řekl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Premiér Bohuslav Sobotka Junckerův projev ocenil, opoziční občanští demokraté se k němu naopak postavili velmi kriticky.

Jean-Claude Juncker,  foto: ČTK
Juncker se vyslovil pro to, aby rozhodnutí v rámci unie už nemusela být jednomyslná, ale aby se přijímala kvalifikovanou většinou hlasů. Podpoří se tak větší akceschopnost společenství. Řekl také, že potraviny musí mít ve všech zemích unie, tedy i v Česku a na Slovensku, stejnou kvalitu.

„Slováci musí mít stejné množství ryb v rybích prstech, Maďaři stejně masa v masných výrobcích a Češi v čokoládě stejně kakaa, jako kdokoliv jiný v unii,“

uvedl Juncker. Reagoval tak na problém různé kvality potravin, které se přitom v unii prodávají pod stejnou značkou. Tuto situaci Češi i Slováci dlouhodobě kritizují. Komise ve spolupráci s národními orgány musí podle Junckera takové klamání spotřebitele zastavit. Jednotlivé kroky řešení popisuje europoslankyně ANO a místopředsedkyně Výboru Evropského parlamentu pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů Dita Charanzová.

„Očekávám, že Evropská komise nám pomůže s právním výkladem tak, aby dozorové orgány začaly jednat. Budeme potřebovat jednotnou metodologii, budeme potřebovat jednotné testování v Evropě. Myslím si ale, že to bude v poměrně krátkém časovém horizontu.“

Jean-Claude Juncker také znovu upozornil, že v unii nemohou být zaměstnanci druhé kategorie. Komentoval tak situaci českých, polských nebo rumunských řidičů, kteří s nákladními auty jezdí po Evropě:

„V naší unii rovnosti nemohou být pracovníci druhé kategorie. Lidé vykonávající stejnou práci ve stejných podmínkách za ni musejí dostávat stejnou odměnu. K tomu bude sloužit návrh komise na přijetí pravidel o vysílaných pracovnících. Na jejich dodržování by měl dohlížet unijní orgán. Je absurdní, když existuje dozor nad bankami, že nikdo nedohlíží na dodržování standardů na trhu práce.“

Foto: Pixabay,  CC0 Public Domain
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvítal Junckerova slova o potřebě soudržnosti východní a západní části EU. Ocenil i to, že šéf komise odmítl dvojí kvalitu potravin v členských státech. Sobotka souhlasí i s potřebou dobudování společného trhu, podpory průmyslu nebo investic. Europoslanec Tomáš Zdechovský z KDU-ČSL k Junckerovu projevu řekl:

„Já myslím, že to byl nejlepší Junckerův projev v jeho kariéře předsedy Evropské komise. Z mé strany tam chyběly otázky, jako je bezpečnost Evropy a reakce na teroristické útoky, ale obecně bych řekl, že ten projev měl v sobě hodně konkrétních bodů. Souhlasím s tím, že tam chybělo, jakým způsobem nebo kdy k nim dojdeme. To je ale myslím otázka dalších vyjednávání komise s předsedy jednotlivých členských států.“

Kladně hodnotil Junckerův projev i místopředseda opoziční TOP 09 Marek Ženíšek. Ocenil například jasný postoj k Turecku a plán k posílení evropské bezpečnosti. Podle předsedy ODS Petra Fialy projev předsedy Evropské komise naopak ukázal, že si Juncker už sice připouští problémy nynější Evropské unie, ale jejich příčiny nepochopil a nemá jejich řešení.