Junckerův projev o budoucnosti Evropské unie vyvolal uznání i kritiku
Evropa je jen jedna. Její západ i východ by měly být soudržné a překonat vzájemné rozdíly. Ve svém bilančním projevu o stavu Evropské unie to ve středu před členy europarlamentu řekl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Premiér Bohuslav Sobotka Junckerův projev ocenil, opoziční občanští demokraté se k němu naopak postavili velmi kriticky.
„Slováci musí mít stejné množství ryb v rybích prstech, Maďaři stejně masa v masných výrobcích a Češi v čokoládě stejně kakaa, jako kdokoliv jiný v unii,“
uvedl Juncker. Reagoval tak na problém různé kvality potravin, které se přitom v unii prodávají pod stejnou značkou. Tuto situaci Češi i Slováci dlouhodobě kritizují. Komise ve spolupráci s národními orgány musí podle Junckera takové klamání spotřebitele zastavit. Jednotlivé kroky řešení popisuje europoslankyně ANO a místopředsedkyně Výboru Evropského parlamentu pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů Dita Charanzová.
„Očekávám, že Evropská komise nám pomůže s právním výkladem tak, aby dozorové orgány začaly jednat. Budeme potřebovat jednotnou metodologii, budeme potřebovat jednotné testování v Evropě. Myslím si ale, že to bude v poměrně krátkém časovém horizontu.“
Jean-Claude Juncker také znovu upozornil, že v unii nemohou být zaměstnanci druhé kategorie. Komentoval tak situaci českých, polských nebo rumunských řidičů, kteří s nákladními auty jezdí po Evropě:
„V naší unii rovnosti nemohou být pracovníci druhé kategorie. Lidé vykonávající stejnou práci ve stejných podmínkách za ni musejí dostávat stejnou odměnu. K tomu bude sloužit návrh komise na přijetí pravidel o vysílaných pracovnících. Na jejich dodržování by měl dohlížet unijní orgán. Je absurdní, když existuje dozor nad bankami, že nikdo nedohlíží na dodržování standardů na trhu práce.“
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvítal Junckerova slova o potřebě soudržnosti východní a západní části EU. Ocenil i to, že šéf komise odmítl dvojí kvalitu potravin v členských státech. Sobotka souhlasí i s potřebou dobudování společného trhu, podpory průmyslu nebo investic. Europoslanec Tomáš Zdechovský z KDU-ČSL k Junckerovu projevu řekl:„Já myslím, že to byl nejlepší Junckerův projev v jeho kariéře předsedy Evropské komise. Z mé strany tam chyběly otázky, jako je bezpečnost Evropy a reakce na teroristické útoky, ale obecně bych řekl, že ten projev měl v sobě hodně konkrétních bodů. Souhlasím s tím, že tam chybělo, jakým způsobem nebo kdy k nim dojdeme. To je ale myslím otázka dalších vyjednávání komise s předsedy jednotlivých členských států.“
Kladně hodnotil Junckerův projev i místopředseda opoziční TOP 09 Marek Ženíšek. Ocenil například jasný postoj k Turecku a plán k posílení evropské bezpečnosti. Podle předsedy ODS Petra Fialy projev předsedy Evropské komise naopak ukázal, že si Juncker už sice připouští problémy nynější Evropské unie, ale jejich příčiny nepochopil a nemá jejich řešení.