Kariéru jednoho z nejznámějších mužů u policie Miroslava Antla zastavilo půl promile alkoholu, které měl při dopravní nehodě

Miroslav Antl, Foto: ČTK

Půl promile alkoholu v krvi při dopravní nehodě zastavilo slibný vzestup náměstka policejního prezidenta Miroslava Antla. Jen několik hodin poté, co v Pardubicích havaroval a dechová zkouška prokázala, že před jízdou pil, rezignoval na funkci.

Miroslav Antl,  Foto: ČTK
Jedno až dvě vypitá piva - takové množství alkoholu stačí k tomu, aby bylo při dechové zkoušce naměřeno 0,52 promile alkoholu v krvi, což byl výsledek dechové zkoušky náměstka policejního prezidenta Miroslava Antla. Havaroval na rušné pardubické silnici, když nedal přednost vozidlu, které vjíždělo na zelenou na hlavní silnici. Několik desítek hodin po této události rezignoval na svoji funkci. Jaké mohou být důsledky nehody naznačila mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová.

"Vyšetří se bez ohledu na to, zda pan náměstek je nebo není u policie. Vzhledem k tomu, že odmítl krevní zkoušku, tak mu hrozí odebrání řidičského průkazu do tří let a pokuta do výše 15-cti tisíc korun."

Kdyby Miroslav Antl řídil například v Itálii, Velké Británii či Lucembursku, nic strašného by se nestalo, neboť zde je povoleno řídit auto s 0,8 promile alkoholu v krvi. České zákony jsou však v tomto směru nekompromisní a alkohol za volantem nepřipouštějí. A zákony hájil nekompromisně i Miroslav Antl. Svoji pověst tvrdého žalobce si vydobyl během 22-leté kariéry, při níž se specializoval především na násilnou trestnou činnost, drogovou problematiku a organizovaný zločin. Podsvětí ho chtělo před 5 lety zlikvidovat a musel se skrývat. Antlovu oblíbenost v médiích zvýšila i jeho kniha Gaunery nemám rád, v níž například obdivuje legendárního texaského soudce Roye Beana z konce 19. století. Ačkoliv Antl provedl běžný přestupek, ve světle jeho nekompromisních názorů, jde o zásadní selhání. Rozhodl se pro rezignaci na funkci i odchod od policie. Jak uvedla mluvčí ministerva vnitra, Gabriela Bártíková, ministr Gross jeho krok ocenil.

"Ministr vnitra Stanislav Gross vzal žádost o rezignaci pana náměstska Antla na vědomí s tím, že si váží jeho přístupu neboť pan Antl se ke vzniklé situaci postavil čelem."

Miroslav Antl,  Foto: ČTK
Deníky téměř shodně hodnotí Antlův incident jako neslučitelný s jeho vysokou funkcí a oceňují jeho rychlé odstoupení. Také podle politologa Rudolfa Kučery je Antlova urychlená rezignace dobrým příkladem pro české politiky. Ti totiž v podobných situacích o odstoupení většinou ani neuvažují. Na otázku Českého rozhlasu, co bude po odchodu od policie dělat, Miroslav Antl uvedl:

"Chtěl bych dělat to, co jsem dělal. Navázat. Pomáhat obětem trestného činu, poškozeným, pokud to bude možné. Určitě nechci přejít na druhou stranu, to chci, aby ve mě zůstalo. V životě jsem měl tyto příležitosti, nikdy jsem jich nevyužil a nechci to dělat v krajní nouzi. Doufám, že seženu nějakou pracovní příležitost, která mě alespoň na čas, přechodně, dá zase nějaký náboj."