Kauza Mostecké uhelné společnosti: Švýcarské účty jsou pro Česko nedostupné

Foto: ČTK

Česku se zřejmě už nevrátí peníze, které leží na účtech ve Švýcarsku v souvislosti s privatizací Mostecké uhelné společnosti. Jde o zhruba 12 miliard korun. Existuje podezření, že by mohlo jít o finance, pomocí kterých skupina manažerů chtěla Mosteckou uhelnou ovládnout. Ve Švýcarsku prokuratura před časem obvinila z porušení zákona a praní špinavých peněz sedm lidí. Soud už byl ale zahájený, proto se Česká republika už nemůže požadovat náhradu škody.

Andrej Babiš  (vlevo) a David Ondráčka,  foto: ČTK
Český stát se mohl do trestního řízení přihlásit jako poškozená strana. Žádný státní orgán to ale neudělal. Švýcaři se přitom na to, zda má Česko zájem přidat se k řízení, v minulosti opakovaně dotazovali. Vysvětlení pro nečinnost státních orgánů má ředitel protikorupční organizace David Ondráčka.

"Pokud by se Česká republika k tomu přihlásila, tak to nutně znamená říci, že ty peníze odsud byly ukradeny. Nutně by to znamenalo otevřít trestní řízení vůči někomu, kdo to u nás ukradl. To znamená vůči potenciálním politikům, kteří v té době o privatizaci Mostecké rozhodovali, vůči úředníkům, kteří možná dneska sedí na ministerstvu financí a kteří v té době o tom spolurozhodovali také, a pochopitelně vůči těm manažerům, kteří se toho měli dopouštět. To znamená, já si myslím, že to váhání je motivováno touto obavou a tímto strachem."

Pokud Česko miliardy nezíská, mohou propadnout Švýcarům. Obvinění v alpské zemi přitom čelí sedm českých občanů, pravděpodobně někdejší majitelé firmy. Jsou obviněni z praní špinavých peněz, podvodu a falšování listin. Správcem státního majetku je ministerstvo financí, které ale vinu na zdržení odmítá. Ministr Miroslav Kalousek Českému rozhlasu řekl, že by příslušné informace musel dostat od vrchního státního zastupitelství.

Miroslav Kalousek
"Odmítám, že by ministerstvo financí bylo nečinné. My tou informací disponujeme od dubna, ale zásadní míč leží na straně státního zastupitelství, neboť se jedná o trestní řízení. Nikdy jsme od státního zastupitelství neobdrželi takové informace, která by nám umožnily se k tomu připojit."

Vrchní státní zástupce Pavel Zeman ale v České televizi řekl, že zastupitelství nemůže v dané věci vůbec rozhodnout.

"Státní zastupitelství vůbec není kompetentní k tomu, aby se vyjadřovalo k tomu, zda je Česká republika poškozená, nebo nikoli, a aby Českou republiku zastupovalo navenek. Od toho zde máme ministerstvo financí. Vrchní státní zastupitelství na základě mého pokynu výzvu švýcarských orgánů poslalo ministerstvu financí a je na něm, aby v součinnosti se státním zastupitelstvím i s dalšími státními orgánu rozhodlo, zda je Česká republika poškozena, a pakliže ano, jakou náhradu škody nárokujeme."

Místopředsedkyně vlády pro boj s korupcí Karolína Peake chce, aby se dalším postupem České republiky v kauze Mostecké uhelné zabývala vláda. Kabinet by měl podle ní také řešit odpovědnost za to, že Česko neodpovědělo na výzvy Švýcarů. Advokát Tomáš Sokol ale kvůli řadě nejasností nechce spekulovat o tom, kdo zodpovědnost nese. Nemusí se podle něj o žádné opomenutí jednat.

Zleva Andrej Babiš,  David Ondráčka a Karolína Peake,  foto: ČTK
"Švýcarská strana říká, že by to mohly být státní peníze, ale primární je, jestli ty peníze tady někomu chybí. Jestli se mám jít přihlásit někam k soudu s tím, že mě někdo okradl, tak bych primárně měl vědět, že můj majetek se zmenšil, že jsem byl skutečně okraden."

Celý případ je mimořádně komplikovaný a své kořeny má už v 90. letech. Mostecká uhelná byla do roku 1998 ve většinovém vlastnictví státu. Pak ale její akcie začala skupovat skupina Appian Group. Už tehdy se spekulovalo, že za firmou Appian stojí sami manažeři Mostecké uhelné. Ti ji prý ovládli za miliardy, které si doly ukládaly na budoucí obnovu krajiny po těžbě a potom peníze převedli do Švýcarska. Vyšetřování začalo v červnu 2005. Česká policie okolnosti privatizace Mostecké uhelné společnosti prověřovala řadu let. Na stole byla podezření z krácení daně, porušování povinností při správě cizího majetku a zneužívání informací v obchodním styku. V roce 2008 ale případ odložila.