Kdo jedl pomaleji než František Josef I., měl smůlu. Hostina v jídelním voze skončila

Jídelní vůz Františka Josefa I., foto: ČTK

Víte, kde si mohl při svých cestách pochutnat na vídeňské kuchyni František Josef I.? Pouze na jediný týden je v Národním technickém muzeu (NTM)otevřen unikátní jídelní vůz císaře. Místo císaře nastupují první návštěvníci. Před modrým elegantním vozem se mnou stojí ředitel Železničního muzea NTM Michal Novotný.

Jídelní vůz Františka Josefa I.,  foto: ČTK
"V roce 1890 - 1891, kdy ho vyrobili, tak byl původně zelený. Teď je tmavomodrý, ale v šeru dopravní haly se zdá černý. Tento nátěr dostal vůz až za první republiky, kdy jezdil ve vlaku prezidenta Masaryka."

Kuřácký salonek zdobí kožené tapety a dřevořezby

"V kuřáckého salonku císařské jídelny zaujme na první pohled nákladná výzdoba. Jsou tu dřevořezby, které jsou dílem Umělecko-průmyslové školy ateliéru profesora Jana Kastnera. Zaujmou i tlačené kožené tapety. Působí jako dřevěné, ale je to kůže. Tento oddíl byl v dobách Františka Josefa předsálím jídelny, se kterou byl spojen velkými dveřmi. Po roce 1918, kdy byl získán za symbolickou cenu pro prezidentský vlak Československé republiky, tak došlo k drobné úpravě interiéru."

Kdo tenhle luxusní vlak vyrobil?

Michal Novotný,  foto: Zdeňka Kuchyňová
"Bylo to v roce 1891 a vyrobila ho smíchovská firma Františka Ringhoffera. V rámci Rakousko - Uherska byla tím nejkvalitnějším výrobcem železničních vozů. Ringhoffer je distribuoval do celé řady dalších zemí. S vozem je spojeno i jméno architekta Jiřího Stibrala, který tehdy u Ringhoffera působil. Vedle, v hlavním salónku jsou tři Ženíškovy nástropní obrazy. To je možná ten hlavní důvod, pro byl tento vůz získán. Můžeme bez nadsázky říct, že tento vůz byl takovým malým Národním divadlem na kolejích. Tady je centrální prostor určený pro hostinu osobností na nejvyšším žebříčku Rakousko - Uherska."

Nejíte rychle jako císař? Máte smůlu

Kolik se sem vešlo lidí, a kde sedával císař?

"Lidí tu mohlo sedět šestnáct. Císař sedával samozřejmě v čele. Má také jinou židli. Je to spíš takové křesílko. Ty ostatní židle mají nižší opěradla. Sedával pod obrovským zrcadlem s vyřezávaným českým lvem."

Jídelní vůz Františka Josefa I.,  foto: ČTK
Co císař jedl? Byl gurmán nebo skromný?

"Byl skromný. Pověstné jsou jeho praktiky. Jedl rychle, a ve chvíli, kdy dojedl, tak celá hostina končila. Určitě to byla krmě vybraná, ale prostá."

Co v jídelně představují stropní Ženíškovy fresky?

"Centrální je bohyně Hebé, bohyně věčného mládí a číšnice bohů. To je hlavní důvod, proč byla vybrána pro tento interiér."

Vagón sloužil prezidentům až do roku 1959

Vagón měl ještě jednu malou místnost - přípravnu jídla.

"To je nejmenší oddíl vozu. Když pustíme fantazii na špacír, tak takhle vypadal pohled z druhé strany. Postranními bočními dveřmi číšníci obsluhovali ten stůl."

Jaký byl další osud vagónu a vlaku?

"Původní vlak měl osm vozů. Toto je jediný vůz, který se z celého vlaku zachoval, a je to proto, že ho Československá republika po roce 1918 získala. Tímto vlakem odjížděl také císařův následovník Karel I do exilu. Vlak mu posloužil naposledy, a dovezl ho do stanice Kochstetten, kde vystoupil. Tento vůz byl používám i prezidenty Československé republiky až do roku 1959. Jezdili tu prvorepublikoví prezidenti, pak Emil Hácha, Edvard Beneš, Klement Gottwald."