Kladno přivítá elitu českého aerobiku

Aerobik sdružený pod mezinárodní federací FISAF čeká domácí vrchol sezóny. Naše elita se o víkendu sjede do Kladna na Finále MR. Nejvyrovnanější souboj o titul se očekává v kategorii mužů.

O zlato se budou na dálku prát juniorský světový šampion Jan Pochobradský a trojnásobný mistr světa Petr Jánský. Jejich vzájemná rivalita se však nese ve sportovním duchu, jak potvrzuje druhý jmenovaný.

"Může se zdát, že na ploše nebo i v zákulisí mezi sebou soupeříme, ale není tomu tak. I na závodech jsme kamarádi. Oba dva jsme normální kluci, kteří lehce prošli už pubertou. Samozřejmě se zajímáme o auta, motorky i ženy. Když je nějaká party, tak se domluvíme nejenom my dva, ale většina klubu dohromady, takže jdeme do toho."

Čtyřiadvacetiletý český reprezentant vybojoval dva světové tituly v jednotlivcích a jeden v párech. Nevylučuje, že by se k párové kategorii někdy v budoucnosti vrátil, ovšem není to na pořadu dne.

"Rád bych ještě okusil páry s Janičkou Kavříkovou, přece jenom s jinými partnerkami je těžké navázat kontakt a udržet vzájemnou spolupráci. V tuto chvíli tedy asi pojedu jenom jednotlivce, ale na druhou stranu mám i vedlejší koníček, což je tanec. Spadám pod taneční skupinu Dance 2 XS."

Jánský vítá na závodech jakékoliv publikum, může být klidně i nepřátelsky naladěné.

"Když nastupuji na plochu, tak se snažím komunikovat se všemi, co se koukají. Tkže sestavu se snažím prodávat výrazem i pohybem. Po spolupráci se sportovním psychologem se mi to zatím daří, takže mi nevadí jakýkoliv druh fandění. Ať se klidně hází plechovky nebo balónky, samozřejmě že je to nebezpečné, ale já jsem rád, že někdo projevuje svůj názor

Jelikož není aerobik olympijským sportem, je zisk zlaté medaile na MS tou nejvyšší metou. Petr Jánský by z tohoto pohledu už neměl co víc dokázat, avšak jeho výkonnostní laťkou je obtížnost zacvičené sestavy.

"Co se týče obtížnosti, jsou to skoky. Samozřejmě už mi byly kladeny otázky, jak dlouho chci dělat tento sport, protože už nepatřím mezi ty mladší. Říkám, že do té doby, dokud nenatrénuju všechny prvky. Dokud to nebudu všechno umět a zvládat, tak asi u toho sportu zůstanu."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio