Klaus: změňme volební systém!

Prezident Václav Klaus

Změňme volební systém, to vzkázal na pozadí vládní krize prezident Václav Klaus politikům a vyzývá je, aby začali uvažovat o změně poměrného volebního systému pro klíčové volby do sněmovny na většinový systém. To by mohlo od základů změnit českou politickou mapu. Více Jaromír Marek.

Prezident Václav Klaus
Širší souvislosti naší vládní krize se jmenuje text, který ve čtvrtek publikoval Václav Klaus v MF Dnes. "Příčinu dnešního problému vidím v nefunkčnosti našeho volebního systému a v nepraktičnosti ústavního mechanismu vyhlašování předčasných voleb. Poslední většinová vláda u nás vznikla po volbách roku 1992, tedy už před dvanácti lety. Každé následující volby přinesly víceméně patovou situaci a zabránily vzniku zřetelně většinové vlády. Síla jednotlivých stran se v průběhu času měnila, ale jediným jednoznačným trendem bylo posilování KSČM, což dále více a více zužovalo prostor pro vytváření rozumných vládních koalic. Dovoluji si tvrdit, že v rámci stávajícího volebního systému žádné dlouhodobé řešení není možné, píše Klaus. V současnosti je poměrný volební systém zakotven v Ústavě, může být změněn jen konstituční změnou. Je to reálné? Vyřešilo by to nešvary české politické scény? Na to jsem se zeptal komentátora Petra Holuba.

"Václav Klaus byl vždy přívržencem spíše většinového systému, který už několikrát prosazoval. Jeho argumenty jsou velice přehledné. Proti jeho názoru vystupují příznivci poměrného sytému, který pro mladé demokracie považují za lepší. Všechny tyto pokusy o změnu volebního systému jsme už zažili, je to takový český folklór, snažit se měnit volební systém. Pokud by k tomu mělo dojít, je nutné, aby se našlo porozumění napříč politickou scénou. Nelze to dělat tehdy, když je to účelové."

Stejně jako odstupující vláda Vladimíra Špidly se i nově se konstitující vláda Stanislava Grosse bude opírat o křehkou většinu jednoho hlasu. Jakýmsi pokusem o nestandardní řešení podobné situace byla po volbách v roce 1998 tzv. opoziční smlouva mezi sociálními demokraty a Občanskou demokratickou stranou, která umožnila vládnout Miloši Zemanovi. Obě strany se už tehdy zároveň pokusily dostat do volebního zákona některé většinové prvky, ale v lednu roku 2001 byly Ústavním soudem zrušeny. V současné době je 100% zastáncem většinového systému pouze ODS, proti jsou tradičně menší strany: lidovci, unionisté, měnit volební systém v současnosti nechce ani sociální demokracie.