Koalice se shodla na reformě

Mirek Topolánek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Lídři koaličních stran se v úterý večer dohodli na kompromisních změnách reformy veřejných financí. Daně by v příštích letech měly klesnout víc, než kabinet původně očekával. Od poplatků u lékaře by měli být osvobozeni jen chronicky nemocní lidé. Podrobnosti uslyšíte od Martiny Lustigové.

Mirek Topolánek, foto: ČTK
Koaliční lídři se podle premiéra Mirka Topolánka shodli na tom, že se firemní daně příští rok sníží o procento rychleji, než předpokládal původní vládní návrh, tedy na 21 procent. Daň z příjmu fyzických osob by se podle nové koaliční dohody měla příští rok snížit tak, jak s tím počítala původní vládní předloha. Činila by tedy 15 procent ze superhrubé mzdy (23,1 procenta reálného zdanění). V roce 2009 by ale měli lidé platit daň z příjmu 12,5 procenta (zhruba 19 procent reálného zdanění).

Reforma se týká také zdravotnictví. Od poplatků u lékaře by měli být osvobozeni jen chronicky nemocní. Platit by tedy měly i děti, jejich rodiče ale dostanou úlevu z daní. Pokračuje předseda Strany zelených a vicepremiér Martin Bursík: "Ty poplatky budou hradit všechny děti, kromě chronických pacientů a těch výjimek, které tam jsou, s tím, že zajistíme, aby na dítě byla minimálně stokoruna navíc, kterou budou mít k dispozici, slevy na dani, která bude vlastně určena na platbu u lékaře. Čili jsme našli velmi elegantní řešení, na kterém jsme se shodli všichni."

Michal Pohanka (vlevo) a Miloš Melčák, foto: ČTK
Podle premiéra Mirka Topolánka našly koaliční strany jediný možný kompromis: "Mám pocit, že ta dohoda je korektní, a domnívám se, že nebrání nic tomu, aby pro ni hlasovali všichni koaliční poslanci."

Lidovecký poslanec Ludvík Hovorka ovšem se zněním reformy spokojen není. Kritizuje především to, že se koalice neshodla na osvobození dětí od poplatků u lékaře. Ve středu ráno v České televizi uvedl: "Já jsem byl opakovaně vyzýván k tomu, abych se k tomu postavil rozumně a nebyl neústupný a přišel s nějakým kompromisem. A ten kompromis jsem změnil. A když koalice nebyla schopna přistoupit ani na takovou, řekněme, maličkost, tak mi přijde, že nemůžu podpořit tento návrh, který je předkládán a do kterého se ještě nevíc mají dostat změny, které jsou vyloženě proti mému svědomí. A to já nepodpořím."

Ludvík Hovorka, foto: ČTK
Vládní koalice má celkem 100 poslanců, tedy polovinu z dvousetčlenné sněmovny. Hlas poslance Hovorky nebude hrát roli, pokud reformu podpoří bývalí členové ČSSD - poslanci Miloš Melčák a Michal Pohanka. A ti už se s premiérem dohodli, že pro reformu ruku zvednou. Mimo jiné se shodli na tom, že bude zachováno daňové zvýhodnění stravenek.

Opozice reformu veřejných financí kritizuje. Nelíbí se jí také to, že koalice vše dojednává na poslední chvíli. Šéf ČSSD Jiří Paroubek to označil za amatérismus: "Pokud tedy bych měl označit to jednání vlády, tak je to arogantní jednání, protože neodpovídat na argumenty, to není nic jiného než arogance a neschopnost. Já si spíš myslím, že je to arogance. A jsem z toho opravdu zklamán." Kritiku reformy v úterý vystupňovaly také odbory. Jejich zástupci před sněmovnou zorganizovali protestní happening.

Opozici se ve středu ve sněmovně nepodařilo rozhodnutí o vládní reformě oddálit. Zdá se tedy, že dolní komora by o ní mohla hlasovat již příští týden, jak se předpokládalo.