Kocáb se Šípkem chtějí, aby na Pražském hradě visela vlajka EU

Výtvarník Bořek Šípek (vlevo) a hudebník Michael Kocáb demonstrovali před Pražským hradem za vyvěšení vlajky Evropské unie nad sídlem hlavy státu, foto: ČTK

Vedle české vlajky by měla na Pražském hradě vlát i vlajka Evropské unie. V otevřeném dopise o to prezidenta Klause požádali hudebník Michael Kocáb a "hradní" architekt Bořek Šípek.

Výtvarník Bořek Šípek  (vlevo) a hudebník Michael Kocáb demonstrovali před Pražským hradem za vyvěšení vlajky Evropské unie nad sídlem hlavy státu,  foto: ČTK
"Všimli jsme si, že na 1. hradním nádvoří je na obou stožárech vyvěšena pouze česká vlajka, což vyjadřuje naši národní suverenitu jen částečně. Jsme nejen Češi, ale také Evropané, a jsme hrdí na to, že jsme se po mnohaleté porobě stali členy společnosti vyspělých evropských států. ... Proto Vám symbolicky přinášíme vlajku EU a doufáme, že se na jednom stožáru neprodleně objeví," napsali Kocáb se Šípkem Václavu Klausovi:

"Abychom Hrad nezatěžovali tím, že mají velké výdaje, tak jsme tu vlajku koupili,"

řekl Bořek Šípek, když tuto středu otevřený dopis spolu s vlajkou unie předával prezidentské kanceláři. Šípkovi s Kocábem se nelíbí, že prezident Klaus dává opakovaně najevo svůj skeptický postoj vůči Evropské unii. Nechává se podle nich příliš unášet osobními pocity a nepodloženou nedůvěrou v budoucnost evropského společenství. Takový postoj hlavy státu může pro Českou republiku znamenat zahraničněpolitické komplikace. Podle Michaela Kocába začínáme mít v Evropě pověst potížistů:

"Zatím se zdá, že panu prezidentovi role permanentního rozleptávání základů Evropské unie prochází a že si toho lidé jakoby přestávají všímat a mají za to, že když je to hlava státu, tak se to asi sluší. Já bych chtěl říct, že on je představitel státu. Jako duchovní otec ODS může mít úplně jiný názor, ale jako prezident republiky je povinen respektovat výsledky referenda, které říká jasně: jsme rovnoprávnými, plnohodnotnými členy Evropské unie."

Prezident však už před naším loňským vstupem do unie dal najevo, že její vlajku na Hradě vyvěsit nehodlá. "K vyvěšení vlajky na Pražském hradě jsem myslím od žádného občana České republiky mandát, pokyn, příkaz, prosbu nedostal," obhajoval tehdy svůj postoj Václav Klaus. Podle mluvčího Hradu Petra Hájka prezident názor nezměnil.

"Na Pražský hrad, symbol české státnosti, patří česká státní vlajka. A k plnohodnotnému členství v Evropské unii vede určitě jiná cesta než eurofangličkářství,"

řekl Hájek tuto středu pro Českou televizi. Vlajky Evropské unie přitom visí na řadě úřadů, škol a dalších veřejných budov. Ve většině z původních patnácti členských zemí unie je běžné, že na státních úřadech visí vedle národních vlajek i standarta Evropské unie.