Komentátoři k TOP 09

Karel Schwarzenberg, foto: ČTK
0:00
/
0:00

V současnosti nejhbitější štika v českém politickém rybníku se etablovala. Sněm TOP 09 v závěru minulého týdne zvolil podle očekávání jejím předsedou Karla Schwarzenberga a prvním místopředsedou iniciátora vniku této strany Miroslava Kalouska. Jaká to bude strana a jak je vnímána?

Karel Schwarzenberg, foto: ČTK
Strana TOP 09 je v několika ohledech zvláštní. Díky změně stranických barev, především lidoveckých, měla od prvních náznaků svého bytí zastoupení v obou komorách českého parlamentu, už před svým formálním vznikem zaznamenávala v průzkumech veřejného mínění zhruba desetiprocentní volební preference. Volba předsedy i prvního místopředsedy TOP 09 byla téměř jednomyslná - v obou případech chyběl pouze jeden hlas, zřejmě samotných kandidátů, což některým přihlížejícím připomínalo dobu před dvaceti a více lety. Komentátor deníku Právo Alexandr Mitrofanov vidí také jistou podobnost se situací před parlamentními volbami v roce 2006 a Stranou zelených. Jinak ale pro něj, jak řekl v České televizi, vznik TOP 09 překvapením není:

"Je překvapivý pouze z hlediska modelového, protože tady někdo musel vycítit poptávku, která je před každými parlamentními volbami. Před volbami do sněmovny existuje poptávka po něčem, co není ODS, ani ČSSD, co není styl ani Mirka Topolánka v posledních letech, ani Jiřího Paroubka. Už tu bylo několik takových pretendentů. Většinou když se dostali do vlády, rychle shořeli. Je to vlastně pokračování toho, co před pěti lety udělal Martin Bursík. To je navázání na určité vnímání archetypů ve společnosti. Martin Bursík měl předpoklady zahrát archetyp Mirka Dušína, a udělal to. A teď je tady ještě archetyp dobrotivého knížete pána. Myslím, že u Martina Bursíka to bylo mnohem bolestivější pro tehdejší voliče Strany zelených, které takto k této partaji přitáhl, protože tam se skutečně hrálo o to, že to bude úplně jiná, úplně nová, naprosto čistá, lepší, prostě fantastická strana, která nám ukáže, jak se to dělá v Evropě a v jiných civilizovaných končinách světa, ale ne u nás. Po případném vstupu TOP 09 do vlády a po případných jakýchsi odhaleních, že se také na něčem podíleli, se voliči chytnou za hlavu a řeknou: Bože, to jsme si nemysleli! My jsme si mysleli, že jsou tak čistí, že budou úplně jiní. Já myslím, že složení a hlavně stěžejní postava celé akce - Miroslav Kalousek - přece není žádný Mirek Dušín. Tomu nikdo nemůže věřit."

Karel Schwarzenberg, foto: ČTK
Komentátor Mladé fronty Dnes Martin Komárek v České televizi prozradil recept na další kroky Miroslava Kalouska, který při setkání s novináři vyslovil kníže Karel Schwarzenberg:

"Karel Schwarzenberg říkal takovou historku, že u nich na panství na Šumavě, když ještě spravovali dvě třetiny Šumavy, pokud si dobře pamatuji, měli pytláky. Schwarzenbergové vždy toho nejchytřejšího pytláka ustanovili hajným. A protože on znal pytlácké triky, tak byl ten nejlepší, kdo to mohl udržet. On (Karel Schwarzenberg - pozn. aut.) to říkal o Miroslavu Kalouskovi."

Strana TOP 09 se definovala jako konzervativně-liberální a v jejím názvu lze vedle letopočtu vzniku rozkrýt počáteční písmena hesel Tradice - Odpovědnost - Prosperita. Strana si dala za úkol ozdravit českou ekonomiku, chce šetřit, řekl Českému rozhlasu Miroslav Kalousek:

Miroslav Kalousek, foto: ČTK
"My tím lidem říkáme, že když nás budou volit, tak se pokusíme o zdravé hospodaření, to znamená, že se pak nebudou muset bát finančního krachu. To je stejné jako v rodině, ve firmě, tak je to i ve státě. Jestliže se dluhy vymknou z ruky, tak ten krátkodobý relativní blahobyt je pak vykoupen obrovskou sociální frustrací, když přijde exekutor. Na stát sice nemůže přijít exekutor, ale může se dostat do finanční pasti, může se dostat do tzv. debetu, kdy není schopen financovat svůj deficit ani svůj dluh, a potom nejsou peníze ani pro toho, kdo je opravdu nezbytně potřebuje, ani pro ty nejzákladnější veřejné služby. My říkáme zcela otevřeně, že teď není žádný prostor ke snižování daní. Veřejné rozpočty chceme ozdravit výlučně na výdajové straně, takže daně nechceme ani zvyšovat, ale pro příští čtyři roky nemáme v úmyslu je snižovat. Chceme je výrazným způsobem zjednodušit ve třech oblastech. Je to úplně nový zákon o dani z příjmu, který zjednoduší, sjednotí a umožní výběr na jednom inkasním místě. Jsou to nová pravidla, která se mi ještě podařilo prosadit v parlamentu, to znamená nový daňový řád. A je to především reforma instituce, aby nebylo pět správců daní, pět kontrol, ale aby byl jenom jeden správce daně a jedno kontrolní místo, kde se také daně budou vybírat. To znamená výrazné zjednodušení, výrazné zprůhlednění, tím i snížení administrativních nákladů jak na straně státu, tak na straně daňového poplatníka. Ale sazby snižovat nemáme v úmyslu."

Komentátor Lidových novin Zbyněk Fiala se v Českém televizi vyjádřil skepticky jak k současným volebním preferencím TOP 09, tak k jejímu ozdravnému programu:

"To, že TOP 09 má tak vysoké voličské preference, je známka kvality české veřejné debaty, protože oni se vypracovali nahoru hlavně tím, že nic neříkají. Dokonce kníže čas od času poznamená, při jakých příležitostech buď spí, anebo mlčí. Výsledek odpovídá tomu, že se jich vlastně ani nikdo na nic neptá. Možná ve chvíli, kdy dojde k nějaké debatě o podstatných problémech. A když se podívám na seznam toho, co chtějí udělat, to jsou děsivé věci pro normálního člověka. Možná, že to může vyhovovat skupině lidí, kteří mají nejvyšší příjmy, a ti pochopitelně budou stát o to, aby nemuseli někomu dalšímu přispívat. Ale jestli je to způsob, jak se probít volební vřavou, to se teprve ukáže."